10 najciekawszych konstrukcji w Kopenhadze i Malmö, cz. I

10 najciekawszych konstrukcji w Kopenhadze i Malmö, cz. I

Superkilen, Kopenhaga, foto. Emily [CC BY 2.0]

Jeżeli kochacie architekturę i planujecie jesienny wypad do Skandynawii, koniecznie odwiedźcie Kopenhagę oraz Malmö. Dzisiaj zaprezentujemy 10 architektonicznych pereł,  z powodu których warto zrezygnować z sennego pejzażu fiordów na rzecz industrialnego zgiełku tych wielokulturowych miast.  

Kopenhaga i Malmö są obecnie najważniejszymi centrami kulturalnymi oraz gospodarczymi swoich krajów. Ponadto połączone są ze sobą przebiegającym nad cieśniną Öresund imponującym wantowym mostem drogowo-kolejowym Øresundsbron, tworząc nieoficjalną stolicę oraz wizytówkę wszystkich państw nordyckich. Oto lista najciekawszych konstrukcji, które trzeba obejrzeć podczas pobytu w skandynawskim megalopolis: 

1. Axel Towers (2015-2016), Kopenhaga

Axel Towers, źródło: www.fkn-gruppe.de

Axel Towers położony jest w samym sercu Kopenhagi, tuż obok parku rozrywki Tivoli. Budynek został zaprojektowany przez Lene Tranberg i jej renomowane duńskie biuro architektoniczne Lundgaard & Tranberg Arkitekter. Składa się on z pięciu nierównomiernie rozlokowanych i połączonych ze sobą okrągłych wież różnej wysokości (najwyższa mierzy ok. 61 m.). 

Axel Towers powstał z myślą o podstawowych potrzebach mieszkańców dużej, nowoczesnej metropolii. Znajdziemy tu sklepy z podstawowym zaopatrzeniem, klimatyczne restauracyjki, a także przestrzeń biurową. Na dziesiątym piętrze jednej z wież mieści się Sky-Bar-Restaurant, oferująca niepowtarzalny widok na stolicę Danii. 

Wnętrze budynku wykończone jest drewnianymi panelami, które świetnie komponują się z odważnie wykorzystaną roślinnością. Powierzchnia użytkowa Axel Towers liczy ok. 23.500 m², zaś pięć podziemnych kondygnacji wraz z parkingiem oraz pomieszczeniami dla personelu technicznego zajmuje ok. 18.000 m².

2. Turning Torso (2001-2005), Malmö  

Turning Torso, foto. Väsk [CC BY-SA 3.0]

Turning Torso to oficjalnie najwyższy budynek w Skandynawii, liczy 190 m. wysokości i widoczny jest z praktycznie każdego punktu Malmö oraz z mostu Øresundsbron. Za jego projekt odpowiedzialny jest hiszpański architekt i inżynier budownictwa Santiago Calatrava (Calatrava obecnie pracuje nad Dubai Creek Tower, który po ukończeniu stanie się najwyższym budynkiem świata).   

Co ciekawe, liczący 54 piętra Turning Torso został przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców, nie znajdziemy tu wielu biur czy restauracji (zaledwie dwa najniższe moduły budynku stanowią przestrzeń biurową). Jednakże w sezonie letnim zorganizowane grupy turystów mogą, wraz z przewodnikiem, zwiedzać tę architektoniczną wizytówkę trzeciego pod względem zaludnienia miasta Szwecji. 

Dwa ostatnie piętra wieżowca zajmują sale konferencyjne Turning Torso Meetings, a w budynku znajduje się łącznie 147 mieszkań. W jego pobliżu rozciąga się malownicza plaża oraz pokaźny port.   

3. Ribersborgs Kallbadhus (1898), Malmö  

Ribersborgs_Kallbadhus
Ribersborgs Kallbadhus, foto. Sentriel [CC BY-SA 3.0]

Ribersborgs Kallbadhus to zabytkowy kompleks wypoczynkowy położony zaledwie kilka kilometrów od centrum Malmö. W jego obrębie mieści się łaźnia, spa oraz restauracja. Do budynku dostaniemy się wprost z plaży Ribersborg, pokonując masywne molo. 

Kompleks otwarty jest przez cały rok, a korzystanie z jego uroków nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. Na tle większości obiektów prezentowanych w naszym zestawieniu Ribersborgs Kallbadhus jest prawdziwym wehikułem czasu. Powstał przeszło sto lat temu, w 1898 r. z inicjatywy C.A. Richtera. Przez ten okres był wielokrotnie niszczony przez burze i sztormy, a następnie odnawiany. W 1995 r. został uznany za zabytek. 

Około kilometr od Ribersborgs Kallbadhus znajduje się wieżowiec Turning Torso.

4. 8 House (2010), Kopenhaga

8_House_(Ørestad)
8 House, foto. cjreddaway [CC BY 2.0]

8 House to pokaźnych rozmiarów budynek mieszkalny (61 000 m² powierzchni) zbudowany na planie cyfry osiem. Usytuowany jest na nowym południowym przedmieściu Ørestad w Kopenhadze. Za projekt tego oryginalnego obiektu odpowiedzialny jest duński architekt Bjarke Ingels. 

8 House powstał z myślą o stworzeniu komfortowych warunków egzystencjalnych dla tzw. społeczności lokalnej. Swoją wymarzoną przestrzeń życiową znajdą tu zarówno ludzie starsi, młode małżeństwa z dziećmi jak i tzw. single. Przy okazji liczący 476 mieszkań budynek stał się największą prywatną inwestycją w historii Danii.

Ten wielofunkcyjny dom w kształcie łuku jest świetnie doświetlony, a w jego pobliżu znajdują się niezwykle wartościowe ekologicznie, ogromne bagna Kalvebod Faelled. Ponadto jego dach pokryty jest zielenią.       

5. Kastrup Sea Bath (2004-2005), Kopenhaga

Kastrup Sea Bath, foto. RhinoMind [CC BY-SA 3.0]

To niewątpliwie jedno z najbardziej magicznych kąpielisk świata, a jednocześnie wizytówka duńskich plaż. Genialna w swojej prostocie konstrukcja oferuje wielbicielom kąpieli ochronę przed wiatrem oraz urzekający widok na wyspę Saltholm oraz Szwecję. 

Kastrup Sea Bath zostało zaprojektowane przez cenione szwedzkie biuro White Architects. Obiekt składa się z budynku głównego, przebieralni dla niepełnosprawnych, pryszniców oraz toalet. Nocą kąpielisko oświetlają reflektory wbudowane w drewniany pokład.     

Ten klasyczny przykład małej architektury w 2009 r. został uhonorowany przez komitet olimpijski brązowym medalem w kategorii kąpieliska.   

6. Malmö Live (2015), Malmö

Malmö Live, foto. Jorchr [CC BY-SA 3.0]

To otwarte w sierpniu 2015 r. nowoczesne centrum konferencyjne niemal natychmiast zaczęło pełnić funkcję centralnego ośrodka kulturalnego Skandynawii. Mieści się w nim m.in. sala koncertowa Malmö Live Concert Hall (siedziba Orkiestry Symfonicznej Malmö), mniejsza sala koncertowa, hotel, biura, restauracje, bary, kwatery prywatne oraz sale konferencyjne. 

Przemierzając wnętrze tego wielofunkcyjnego obiektu, natrafimy na liczne wystawy, sympozja, pokazy akrobatyczne i cyrkowe. Jednak największą atrakcją są koncerty łączące różne, często odległe gatunki muzyki. Dzięki znakomitej akustyce oraz nowinkom technologicznym Malmö Live rokrocznie przyciąga setki melomanów z całego świata.   

Malmö Live szybko stało się kulturowym pomostem łączącym Duńczyków i Szwedów, Skandynawów i Europejczyków, Europejczyków i ludzi z całego globu. Dlatego hotel znajdujący się na terenie kompleksu liczy 444 pokoje, a główna sala konferencyjna może pomieścić 1500 gości. 

7. The Circle Bridge (2015), Kopenhaga

The Circle Bridge, foto. ©User:Colin/Wikimedia Commons

Ten czterdziestometrowy most, nazywany także Cirkelbroen, łączy Christiansbro i Appelbys Plads, dwa ruchliwe obszary Kopenhagi. Jest on przeznaczony wyłącznie dla pieszych oraz rowerzystów. Zaprojektował go Olafur Eliasson, wybitny rzeźbiarz oraz autor licznych wielkoskalowych instalacji. 

Cirkelbroen składa się z pięciu okrągłych, niejednorodnych, zespolonych platform i to właśnie im zawdzięcza swoją nazwę. Wyglądem nawiązuje do bogatej skandynawskiej tradycji żeglarskiej. Wieńczy go pięć wysokich, białych masztów, dzięki którym z oddali do złudzenia przypomina statek. Trzeba przyznać, że Cirkelbroen jest jednym z najpiękniejszych architektonicznie mostów na Starym Kontynencie.

8. Ebba's House (początek XIX w.), Malmö

Ebba's House, foto. jorchr [CC BY-SA 3.0]

W ścisłym centrum wciąż rozrastającej się, ruchliwej metropolii czeka nas niezwykłe odkrycie - malutki dom Ebby ze świetnie zachowanym wnętrzem pochodzącym z 1911 r. Właśnie wtedy rodzice Ebby Olsson wprowadzili się do tego skromnego miejsca na Snapperupsgatan. Budynek liczył wówczas ponad sto lat.  

Po śmierci rodziców w 1961 r. Ebba mieszkała w domu sama. W tamtym czasie władze miasta zadecydowały o rozbiórce okolicznych przestarzałych budynków. Pomimo nacisków ze strony polityków, kobieta nie zdecydowała się na przeprowadzkę, ocalając ten architektoniczny antyk, który nie posiadał dostępu do ciepłej wody oraz ubikacji.     

Dopiero w 1984 r. Ebba opuściła ukochany dom, który podarowała miastu. Został on poddany starannej restauracji: zachowano m.in. oryginalne wnętrze z początku XX w., sprowadzono także oryginalne meble pochodzące właśnie z tego okresu.

W 1991 r. powstało najmniejsze muzeum w Malmö - Dom Ebby: malutki, kameralny, magiczny.

9. The Oresund Bridge (1995-1999), Kopenhaga - Malmö

The Oresund Bridge, foto. Nick-D [CC BY-SA 4.0]

Liczący 7845 m długości Most nad Sundem (Øresundsbron) łączy duńską Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Ten wantowy most drogowo-kolejowy to drugi pod względem długości most na świecie łączący dwa kraje. 

Prócz samej konstrukcji nadziemnej w skład całego kompleksu zbudowanego nad cieśniną Sund wchodzą jeszcze sztuczna wyspa Peberholm (strona duńska, 4050 m) oraz tunel Drogdentunnelen (strona duńska, 3510 m). Łącznie ta spektakularna przeprawa liczy 15, 9 km.      

Głównym architektem odpowiedzialnym za projekt konstrukcji był Georg K.S. Rotne, a całkowity koszt budowy wyniósł ponad 20 mld złotych. Tak olbrzymia inwestycja pozwoliła znacznie ożywić gospodarki obu krajów, zapewniając szybki i zorganizowany przepływ ludności pracującej w obu państwach. 

W 2002 r. most został uhonorowany przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii Mostowej i Strukturalnej nagrodą Outstanding Structure Award.

10. Superkilen (2012), Kopenhaga

Superkilen, foto. Orf3us [Public domain]

Superkilen to przykład tego, że połączenie sił kilku pracowni architektonicznych może przynieść spektakularne rezultaty. BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 oraz Superflex podjęły się rewitalizacji gęsto zabudowanego i wielokulturowego centrum Kopenhagi, co w 2013 r. przyniosło im nominację do Nagrody im. Miesa van der Rohe. 

Architekci wyszli ze słusznego założenia, że głównym celem ich pracy - oprócz samej rewitalizacji - powinno być zilustrowanie koegzystencji przedstawicieli ok. 60 różnych kultur, która ma miejsce na kopenhaskich ulicach. Dlatego stworzyli zielony park i dwa skwery: czarny oraz czerwony. Każdy z zaproponowanych kolorów miał wyodrębniać specjalne strefy przeznaczone do innych rodzajów aktywności (zielony - miejsce zabaw dla dzieci, czarny - teren piknikowy, czerwony - obszar sportowy). Zaproponowali także zapierający dech w piersiach kolaż florystyczny: ogrody chińskie, japońskie oraz włoskie, przeplatające się harmonijnie z klasycznymi ogrodami angielskimi, a wszystko to w towarzystwie replik greckich ruin, wymyślnych mebli miejskich oraz innych fragmentów małej architektury nawiązujących stylistyką do dziesiątek regionów świata. Ten kompozycyjny rollercoaster został dodatkowo oświetlony przez szereg specjalnie zaprojektowanych neonów, wzmocnionych pokaźnymi wielobarwnymi bilbordami. 

Miłej zabawy! 

Źródło: visitcopenhagen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.