Co może architekt bez uprawnień

Co może architekt bez uprawnień

Marzysz o tym, by zostać architektem? Musisz liczyć się z tym, że droga do zawodowej samodzielności w tym zawodzie jest dość długa i ciężka. Nie wystarczy ukończenie trudnych i wymagających dużego nakładu pracy studiów, na które w dodatku trudno się dostać ze względu na dużą konkurencję i dodatkowe egzaminy. Po uzyskaniu dyplomu trzeba jeszcze odbyć praktykę zawodową, a następnie zdać kolejny egzamin, by uzyskać uprawnienia zawodowe i zostać wpisanym na listę Izby Architektów. Architekt bez uprawnień ma ograniczone możliwości zawodowe. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym są i jak zdobyć uprawnienia architektoniczne?

Mówiąc o uprawnieniach architektonicznych, mamy na myśli konkretnie uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej. Można je uzyskać jedynie, zdając państwowy egzamin poprzedzony udokumentowaną, dwuletnią praktyką zawodową. Ich otrzymanie jest równoznaczne z wpisaniem architekta na listę przedstawicieli tego zawodu w okręgowej Izbie Architektów. Ponadto zgodnie z prawem tylko architekt z uprawnieniami może sporządzać projekty, na których podstawie wznoszone są budowle. W praktyce oznacza to jednak zazwyczaj, że zaledwie weryfikuje on sporządzony już projekt i składa pod nim swój podpis. Bez tego podpisu dokumentacja nie może być jednak wykorzystana, a uprawniony architekt ponosi odpowiedzialność za jej prawidłowość. Co oznacza to dla architekta bez uprawnień?

Czy architekt bez uprawnień może pracować w zawodzie?

Większość posiadaczy tytułu zawodowego architekta (który zapewnia ukończenie odpowiednich studiów) stara się o jak najszybsze nabycie uprawnień budowlanych, by móc samodzielnie tworzyć projekty lub założyć własną działalność. Nie oznacza to jednak, że dotrzymanie tych formalności jest konieczne do wykonywania zawodu. Architekt bez uprawnień może podjąć pracę w biurze architektonicznym i należeć do zespołu projektowego lub nawet samodzielnie prowadzić pewne działania, które następnie będą weryfikowane przez starszych stażem kolegów. Ma bowiem taką samą wiedzę, jak każdy inny przedstawiciel tego zawodu. Warto jednak pamiętać, że wówczas musi liczyć się z niższymi zarobkami. Może jednak również założyć swoją własną działalność – biuro architektoniczne. Powinno ono jednak zatrudniać przynajmniej jednego uprawnionego architekta, który będzie odpowiadał za prawidłowość sporządzanej przez nie dokumentacji. W przeciwnym razie będzie konieczna stała współpraca z tego rodzaju specjalistą.

Możliwości nieuprawnionego architekta są dosyć szerokie, jednak sytuacja ta stwarza pewne ograniczenia, które mogą okazać się męczące, szczególnie po dłuższym czasie. Dlatego na pewno warto podjąć wyzwanie i przystąpić do egzaminu państwowego dla architektów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.