Architekt – co zdawać na maturze, by móc startować na studia architektoniczne

Architekt – co zdawać na maturze, by móc startować na studia architektoniczne

Przedmioty maturalne dla przyszłych architektów – co zdawać?

Z racji tego, że architektura ma wiele aspektów i jest dziedziną interdyscyplinarną, kandydaci na studia mają dość szerokie pole wyboru, jeśli chodzi o przedmioty maturalne. Nie da się ominąć jednak obowiązkowego języka polskiego oraz wzbudzającej postrach matematyki. Punkty z tych dwóch przedmiotów zawsze liczą się w rekrutacji. Uczelnie mające w swojej ofercie kierunek Architektura i Urbanistyka wymagają jednak jeszcze podania wyników z trzeciego, a czasami nawet czwartego przedmiotu maturalnego. Tu jednak wybór jest dość duży. W zależności od uczelni, na której chcesz studiować, możesz zdecydować się na: fizykę, historię, historię sztuki, geografię, informatykę, biologię.

Niektóre ze szkół wymagają zdawania konkretnych przedmiotów maturalnych (zazwyczaj jest to fizyka), inne pozostawiają maturzystom wybór. Często liczy się również wynik egzaminu z języka obcego (dowolnego). Warto też zauważyć, że jeżeli którykolwiek z tych przedmiotów jest Twoją zmorą, możesz mieć problem, by przebrnąć przez studia. Na zajęciach niesamowicie przydaje się bowiem znajomość w zasadzie wszystkich tych dziedzin nauki. Architekt to w końcu inżynier z artystyczną duszą.

Matura to nie wszystko – egzaminy z rysunku

Wyniki maturalne to jednak nie wszystko, o co musisz się zatroszczyć, pragnąc studiować architekturę. Konieczne będzie też zdanie egzaminu z rysunku, który sprawdzi Twoje predyspozycje do zawodu. Każda z uczelni ma swój własny system egzaminowania i oceniania oraz inne wymagania. Dlatego będziesz musiał włożyć trochę wysiłku w przygotowania, szczególnie jeśli zamierzasz zdawać na kilka uczelni w różnych miastach. Zazwyczaj można zapisać się na kurs przygotowawczy organizowany przez samą uczelnię, który pozwoli skorygować ewentualne błędy i rozeznać się w specyficznych preferencjach tamtejszej komisji. Liczba kandydatów na kierunki architektoniczne każdego roku jest bardzo wysoka, a wyniki egzaminu zwykle stanowią znaczącą część współczynnika rekrutacyjnego, dlatego może okazać się, że to one przeważą o Twojej przyszłości, a nie wyniki matury.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.