Czego potrzebuje architekt do sporządzenia projektu

Czego potrzebuje architekt do sporządzenia projektu

Chcesz wybudować dom? A może zastanawiasz się nad innego rodzaju inwestycją budowlaną? W każdym z tych przypadków będziesz musiał skorzystać z pomocy specjalisty, który sporządzi odpowiedni projekt, czyli architekta. Nie wystarczy jednak udać się do pierwszego lepszego specjalisty i poprosić o wykonanie prac projektowych. Konieczna będzie też odpowiednia dokumentacja. Dowiedz się, czego potrzebuje architekt do sporządzenia projektu i jak przygotować się do rozmowy z nim.

Po pierwsze – dokumentacja

Architekt nie rozpocznie pracy nad projektem bez odpowiedniej dokumentacji. By więc oszczędzić sobie niepotrzebnej bieganiny i nie tracić czasu, skompletuj zawczasu potrzebne „papierki”:

wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy lub decyzję o warunkach zabudowy, jeśli na danym terenie nie obowiązuje MPZP – z gminy lub starostwa;
wypis z rejestru gruntów – z Urzędu Gminy;
opinię dotyczącą połączenia działki z drogą publiczną – z Urzędu Gminy;
mapę do celów projektowych (skala 1:500) – od geodety;
• warunki przyłączenia do sieci: energetycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej – kolejno z Zakładu Energetycznego, Gazowni i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji;
opinię geotechniczną podłoża gruntowego – opcjonalnie, sporządzenie dokumentu trzeba zlecić geotechnikowi;

Architekt będzie również potrzebował danych inwestora lub inwestorów. Warto pamiętać, że powyższe dokumenty będą niezbędne nie tylko w przypadku tworzenia indywidualnie opracowanego projektu, ale również w przypadku zastosowania projektu gotowego (adaptowanego lub nie). Są bowiem potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę, a ponadto pozwolą już na wstępie wykluczyć projekty, których zrealizowanie na konkretnej działce jest niemożliwe.

Czego potrzebuje architekt – sprecyzuj swoje oczekiwania

Do spotkania z architektem warto również przygotować się merytorycznie. Na pewno masz wiele konkretnych oczekiwań dotyczących swojego przyszłego domu lub innej inwestycji. Najlepiej zawczasu je spisać, aby o niczym nie zapomnieć. Specjalista na pewno zada Ci dodatkowe pytania, które pomogą mu sprecyzować Twoje wymagania, jednak już wcześniej możesz zastanowić się nad:

ilością i rodzajem potrzebnych pomieszczeń (w przypadku domu np. ilość sypialni czy łazienek, obecność gabinetu, pralni, garderoby, garażu w bryle budynku lub wolnostojącego oraz inne szczególne wymagania),
preferowanym typem zabudowy – dom parterowy, piętrowy, z użytkowym poddaszem,
preferowanym stylem architektonicznym – nowoczesny, klasyczny „dworkowy”, stylizowany, śródziemnomorski, amerykański, wiejski, góralski, skandynawski itd.,
preferowanymi rozwiązaniami technologicznymi – być może nie wyobrażasz sobie życia bez ogrzewania podłogowego, a może chcesz wybudować dom, który wykorzystuje kolektory słoneczne lub system odzysku wody deszczowej czy też dom pasywny.

Warto pamiętać, że każda decyzja będzie miała konsekwencje finansowe, jednak architekt pomoże w stworzeniu takiego projektu, który zmieści się w założonym budżecie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.