Ten wyjątkowy dom zapamiętacie na długo. Projekt Roberta Koniecznego jest nie tylko piękny, ale i niezwykle praktyczny. Zastosowano w nim interesujące rozwiązania, które uczyniły niemożliwe możliwym, zadowalając inwestorów i pozostając w zgodzie z obowiązującymi prawami budowlanymi oraz… prawami fizyki.
W stronę słońca
Dom Kwadrantowy Roberta Koniecznego, którego projekt ukończono w roku 2015, a zrealizowano trzy lata później, jest niewątpliwie jednym z ciekawszych budynków jednorodzinnych w Polsce. Jego historia zaczyna się równie ciekawie – Robert Konieczny spotyka inwestorów, którzy pragną niemożliwego: płaskiego dachu, gdy plan miejscowy narzuca dach skośny, światła, które samo wie, kiedy wpaść przez okna salonu, i odjazdu w stronę niezwykłości, gdy cała okolica jest zupełnie przeciętna. Architekt przyjmuje wyzwanie, i czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia w projektowaniu, tworzy wizję domu złożonego z dwóch brył…
Pierwsza z nich, piętrowa, kryjąca w sobie część mieszkalną, zwieńczona jest, zgodnie z wymaganiami, spadzistym dachem. Nie jest to jednak klasyczny dach – asymetryczny w formie, rośnie w kierunku frontu domu i opada w jego tylnej części. Nie przypomina również dachów sąsiadujących z nim domów; w przeciwieństwie do nich nie jest obłożony klasyczną, czerwoną dachówką i całkowicie wtapia się w białą, minimalistyczną elewację budynku. Druga z nich, spełniając marzenie inwestorów o płaskim dachu, zdaje się być prostopadle „wsunięta” w pierwszą. Położenie segmentu, ograniczające widoczność od strony ulicy, zapewnia mieszkańcom komfort i prywatność w swoim ogrodzie.
„[…] obróciliśmy część należącą do parteru, aby uzyskać możliwie jak największą prywatność od strony drogi. W „wyciętej” przestrzeni został zlokalizowany salon, zadaszony piętrem, a w prostopadle ułożonej bryle zlokalizowaliśmy strefę SPA. Obie przestrzenie domykają prywatną część ogrodu” – mówi Robert Konieczny.
Ten wyjątkowy budynek zawdzięcza swoją nazwę kwadrantowi – dawnemu urządzeniu służącemu do wyznaczania pozycji gwiazd. Co ma z nim wspólnego? Podobnie jak kwadrant, może poruszać się, dzięki czemu zapewnia swoim mieszkańcom optymalną ilość światła słonecznego. Ruchomy segment, oparty na szynach, łączy dwa moduły domu – znajdująca się w nim część wypoczynkowa może przynależeć do długiego na 14 metrów salonu w części mieszkalnej, lub też być elementem salonu odnowy biologicznej.
Takie rozwiązanie jest nie tylko efektowne, ale również bardzo praktyczne – pozwala mieszkańcom dowolnie regulować ilość światła słonecznego, wpadającego do wnętrza, lub „podążać” za nim w przeszklonym z obu stron, ruchomym module.
„Inwestorzy chcieli także domu reagującego na położenie słońca, dlatego wykorzystaliśmy motyw kwadrantu – dawnego przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd. Zaprojektowaliśmy taras, który reaguje na słońce i podążając za jego ruchem: daje mieszkańcom siedzącym w jego przestrzeni cień i przyjemny przewiew, w zależności od pory roku reguluje ilość promieni słonecznych w przestrzeniach, do których przylega – latem dając pożądany cień, a zimą wpuszczając więcej słońca do wnętrza” – pisze Konieczny.
Relaks, wyciszenie i regenerujący odpoczynek po ciężkim dniu to marzenie każdego z nas. Czy wiesz, w jaki sposób urządzić swoje patio i salon, aby stanowiły stylową, doskonale uzupełniającą się całość? Sprawdź, czym jest przenikanie się stylów aranżacyjnych i zaprojektuj swoją przestrzeń marzeń!
Marzysz o pracy architekta? To zawód, który wielu osobom jawi się bardzo ciekawy. W swojej pracy architekt musi łączyć szeroką wiedzę (m.in. prawną oraz techniczną) z umiejętnościami artystycznymi i kreatywnością. Aby sprawdzić się w tym zawodzie, na pewno trzeba mieć więc określone predyspozycje. Studia rządzą się jednak swoimi prawami, więc warto wiedzieć również, co zdawać na maturze, by móc startować na ten kierunek.
Zawód architekta jest uważany za prestiżowy, a w dodatku kusi ciekawymi perspektywami. Zdobywając wykształcenie w tym kierunku, można projektować różnego rodzaju budynki oraz przestrzenie, każdy architekt ma bowiem inną specjalizację. Można zajmować się tworzeniem projektów obiektów przemysłowych lub komercyjnych (stadiony, centra handlowe, kina, teatry, sale koncertowe itp.), a także domów mieszkalnych – zarówno tych wielo- jak i jednorodzinnych. Można również zająć się aranżacją wnętrz albo zagospodarowaniem przestrzennym całych dużych terenów, a nawet renowacją zabytków. Aby móc jednak zdecydować się na specjalizację, trzeba najpierw ukończyć studia wyższe.
Drewniany domek na skraju lasu, z widokiem na rozległe zielone tereny. Przed nim ogródek z kolorowymi kwiatami oraz altana, pod którą można się ukryć podczas letniego deszczyku, nie rezygnując przy tym z przyjemności spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Domy drewniane zawsze miały szerokie grono zwolenników, jednak dopiero od kilku lat są budowane częściej. Wynika to z rozpowszechnienia zaawansowanych technologii budowy z wykorzystaniem drewna. Inwestorzy mają też większą świadomość jakości drewnianych konstrukcji. Architekci z kolei są w stanie przedstawić zarówno klasyczne, jak i nowoczesne propozycje.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.