Top 5 najciekawszych centrów handlowych z całego świata

Top 5 najciekawszych centrów handlowych z całego świata

Sian Paragon, zdj. wikipedia/Mark Fischer

Czy sklepy zawsze muszą być nudne i monotonne? Zobacz, jak bardzo różnią się od siebie galerie zakupowe z całego świata - odmienne, style, wiek i rozwiązania sprawiają, że są niepowtarzalne. 

Centra handlowe już dawno przestały być jedynie sklepami. Konkurencja na rynku sprawiła, że dostarczanie wrażeń stało się równie ważnym celem, a niezwykłe pod względem architektury i wystroju budynki stały się atrakcjami samymi w sobie.

 

Historia i przepych 

Na początek klasyka i luksus, czyli londyński Harrods. Sam budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku i do dzisiaj zachwyca zarówno piękną architekturą (w której zawarto wszystko, co było najmodniejsze w epoce edwardiańskiej), jak i wyszukanymi wnętrzami. Znajdziemy tam zarówno sklepy najbardziej luksusowych światowych marek, ale  słynne są też ruchome schody ozdobione rzeźbami i detalami w stylu Starożytnego Egiptu - właściciele stawiają przede wszystkim na luksus i historię. 

Harrods w Londynie, zdj. Frank Gaertner / Shutterstock

 

Amerykańska Wenecja 

W Las Vegas, znanym z kasyn, dużych pieniędzy i kiczu, znajduje się The Grand Canal Shoppes, które odtwarza wiele elementów znanych z Wenecji. Gondole, kanały, brukowane uliczki tuż obok sklepów? Na to wszystko znajdzie się tam miejsce, bo wenecki klimat odtworzono tu naprawdę wiernie (z dużym dodatkiem przepychu tak typowego dla Las Vegas). 

Grand Canal Shoppes, zdj. grandcanalshoppes.com

 

Największa powierzchnia 

Dubai Mall może pochwalić się zarówno największą powierzchnią na świecie, jak i położeniem tuż obok największej działającej fontanny. By zapełnić tę niesamowitą przestrzeń, w środku umieszczono dość nietypowe, jak na centrum handlowe atrakcje - od lodowiska, poprzez akwarium, aż po szkielet diplodoka. Centrum jest w pełni zintegrowane z architekturą nowoczesnego miasta, jakim jest Dubaj. Z zewnątrz jest raczej minimalistyczne, operuje zgaszoną paletą barw, naturalnymi kolorami - pełne przepychu są dopiero wnętrza. 

Dubai Mall, zdj. Time Out Dubai

 

Niezwykły kształt 

Marina Bay Sands mieści się w Singapurze i już z daleka zdumiewa interesującą formą. Jej dach ma kształt łodzi, a cały budynek to bardzo dynamiczna i nowoczesna forma łącząca szkło i stal. Dzięki temu do wnętrza wpada dużo naturalnego, dziennego światła, które oświetla wszystkie pomieszczenia.

Marina Bay Sands, zdj. wikipedia/Someformofhuman

 

Nowoczesność i tradycja 

W Bangkoku, stolicy Tajlandii, znajduje się jedno z największych centrum handlowych w Azji - Siam Paragon. Zarówno wnętrza, jak i styl całego budynku nawiązują do popularnych w Tajlandii pływających targów i małych sklepików (wewnątrz kompleksu znajduje się zresztą mały pływający targ). To centrum handlowe wybudowane nad brzegiem rzeki znakomicie łączy nawiązania do charakterystycznych lokalnych widoków z nowoczesnymi bryłami. Wszystko jeszcze piękniej ożywa w nocy, dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu. 

Sian Paragon, zdj. wikipedia/Mark Fischer

 

Powyższe zestawienie nie zawiera wielu bardzo różnych, lokalnych perełek, które powstały po to, by zaspokajać nie tylko potrzebę wygodnego i bezpiecznego zrobienia zakupów, ale też pragnienie obcowania z pięknem. Wygoda, utylitaryzm i ekstrawagancja – oto, czym muszą charakteryzować się centra handlowe, które chcą przetrwać na niełatwym współczesnym rynku.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.