Gdzie architekt może znaleźć zatrudnienie

Gdzie architekt może znaleźć zatrudnienie

Zawód architekta należy do tych najbardziej prestiżowych i pożądanych. Same studia architektoniczne obejmują też bardzo szeroki program z zakresu wielu dyscyplin, dlatego ich absolwent ma dość szerokie możliwości specjalizacji, dalszego rozwoju oraz podjęcia pracy. Choć większości osób architekt będzie kojarzył się ze specjalistą tworzącym projekty domów, niekoniecznie musi to być zajęcie, którego się podejmie. Dowiedz się, gdzie można pracować, będąc architektem.

Jak zostać architektem?

Aby zostać architektem i otrzymać ten tytuł zawodowy, trzeba ukończyć studia na kierunku Architektura lub Architektura i Urbanistyka. Już podczas nauki studenci mają możliwość wyboru specjalizacji – np. projektowej, urbanistycznej lub z zakresu ochrony zabytków. Na zajęciach poznają zaś wiele dziedzin pokrewnych – m.in. gospodarkę przestrzenną, architekturę wnętrz i krajobrazu czy grafikę komputerową. Po uzyskaniu tytułu naukowego mogą więc zdecydować się na dalsze kształcenie w tych kierunkach, aby poszerzyć swoje możliwości zawodowe. Mogą też dążyć do zdobycia uprawnień zawodowych, które pozwolą im na samodzielne tworzenie projektów oraz zatwierdzanie cudzych prac. W tym celu powinni zatrudnić się w biurze projektowym.

Nie tylko biuro projektowe – możliwości pracy po architekturze

Większość architektów wybierze klasyczną ścieżkę i zdecyduje się na podjęcie współpracy z jednym z biur architektonicznych lub założenie własnego. Architekt w zależności od specjalizacji oraz zainteresowań może jednak pracować również w:

• firmie deweloperskiej,
• w urzędzie (miasta, gminy, starostwie itd.) lub innej instytucji państwowej,
• w firmie budowlanej,
• w biurze urbanistycznym,
• w salonie lub firmie meblowej,
• w firmie zajmującej się aranżacją i projektowaniem terenów zielonych,
• w firmie zajmującej się projektowaniem wnętrz.

Wielu absolwentów studiów architektonicznych decyduje się na bliższe lub dalsze dziedziny pokrewne, w których rozwija swoją karierę. Do najpopularniejszych wyborów należy architektura krajobrazu, architektura wnętrz, historia sztuki, renowacja zabytków, wzornictwo przemysłowe, reklama, grafika komputerowa i szeroko pojęty design. Umiejętności zdobyte podczas nauki można bowiem wykorzystać na wiele sposobów.

Czy architekt może pracować za granicą?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by architekt podjął również pracę poza granicami naszego kraju. Tam zwykle może liczyć na wyższe zarobki oraz lepsze warunki zatrudnienia. Najpopularniejsze wśród architektów są kraje Unii Europejskiej, gdzie można znaleźć zatrudnienie bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. W tych krajach również bardzo ceni się polskich specjalistów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.