Architektura pamięci. Pawilon na dachu domu Luisa Barragana
Architektura pamięci. Pawilon na dachu domu Luisa Barragana
Robert Hutchison Architecture z siedzibą w Seattle zbudował pawilon na dachu domu Luisa Barragána w Mexico City. Instalacja powstała w ramach wystawy „Domy pamięci”, upamiętnia dorobek zmarłego architekta, uznawanego za jednego w najwybitniejszych przedstawicieli tego zawodu w Meksyku.
Instalacja na dachu Casa Luis Barragán nawiązuje kształtem do klasycznej formy kaplicy. Jej konstrukcja oparta jest na solidnych, drewnianych filarach. Tam zaś, gdzie powinno znajdować się zadaszenie, rozciągnięto cieniutką rybacką siatkę. Instalacja jest reinterpretacją dawnego projektu Robert Hutchinson Architecture, wykonaną w ramach projektu artystycznego badającego powiązania między architekturą a wspomnieniami. „Kaplica powstała jako jeden z dziewięciu alegorycznych budynków, które składają się na mój projekt <<Domów Pamięci>>” – wyjaśnia Hutchison.
„Sama instalacja kaplicy jest wspomnieniem czegoś, czego nigdy nie było” – mówią architekci. „Tutaj pamięć przybiera formę fizyczną, a ta kaplica pamięta przyszłość, dzięki czemu pozwala tworzyć kolejne powiązania z tym miejscem”. Hutchinson dodaje, że budynek jest jego osobistym hołdem dla twórczości Luisa Barragána, a także „jego zainteresowania duchowością oraz głębokich przemyśleń nad samotnością jednostki”.
Jak podkreśla architekt, najbardziej istotnym wymiarem projektu kaplicy jest jego znaczenie alegoryczne. Projekt odsyła odbiorcę do swojego pierwowzoru, zachęcając go do pochylenia się nad zagadnieniem architektonicznej reprezentacji i powiązaniami między rzeczywistością a jej artystycznymi interpretacjami. Bada tym samym znaczenie pamięci w procesie twórczym, a także w procesie zetknięcia z dziełem.
Gmina i Miasto Miechów we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków zapraszają do udziału w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji Hali Sportowej w Miechowie.
Diébédo Francis Kéré, znany jako Francis Kéré, otrzymał tegoroczną Nagrodę Pritzkera. Architekt urodzony w Burkina Faso jest również pedagogiem i działaczem społecznym. Laureat najbardziej prestiżowej nagrody w świecie architektury angażuje się w budowanie dobrobytu społeczności poprzez wykorzystanie lokalnych materiałów i odpowiadając na najpilniejsze potrzeby społeczności.
Już niebawem Warszawiacy wybiorą przyznają prestiżowe Nagrody Architektoniczne najlepszym budynkom i wydarzeniom w swoim mieście. Do finału dostało się osiemnastu nominowanych architektów.
Zespół z pracowni Smaga Architekci przedstawia projekt domu jednorodzinnego, który stanie w dzielnicy Wola Justowska w Krakowie. Założeniem architektów było stworzenie nowoczesnego budynku, który wpisze się w kontekst wszechobecnej zieleni.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.