Aktualności

Zawód: architekt – jak zdobyć uprawnienia architektoniczne

Ukończenie studiów architektonicznych wiąże się z uzyskaniem tytułu zawodowego architekta, jednak okazuje się, że dla absolwentów, którzy chcą pracować w zawodzie, nie jest to koniec nauki i egzaminów. Bez odpowiednich uprawnień nie można bowiem podpisywać projektów budowlanych własnym nazwiskiem i ponosić za nie odpowiedzialności. Znacząco ogranicza to więc możliwości działalności zawodowej, a także zarobki. Architekci z uprawnieniami są bowiem w cenie. Jak je zdobyć?

Jak zostać architektem

Architektura to bardzo ciekawa, interdyscyplinarna dziedzina. Praca w tym zawodzie jest zaskakująca, zróżnicowana i kreatywna, dlatego przyciąga on tak wielu. Zainteresowanie jest bardzo duże. Co zrobić, by zdobyć zawód architekta i dla kogo jest to zajęcie?

Jak zarabia architekt w Europie

Architekt to zawód, który umożliwia podjęcie pracy na terenie całej Europy. Jak warto podkreślić – często bardzo dobrze płatnej pracy. Tymczasem w kraju jest to zawód uważany za prestiżowy, ale często nie idą za tym wysokie zarobki czy status społeczny. Decyduje o tym m.in. przesycenie rynku, na którym jest bardzo wielu dobrych specjalistów oraz jeszcze więcej kandydatów do tego miana. Czy warto wyjechać za granicę, będąc architektem i na jakie zarobki można liczyć?

REKLAMA

Jak długo architekt tworzy projekt

Większość osób ma bezpośrednią styczność z architektem przy budowie własnego domu. Inwestorzy prywatni mają dwie możliwości – mogą zdecydować się na stworzenie indywidualnego projektu budowli lub wybrać gotowy dom z katalogu. W tym drugim przypadku często będzie jednak potrzebna adaptacja do indywidualnych potrzeb, która również wymaga pomocy architekta. Co jednak wybrać, jeśli zależy Ci na czasie? Jak długo architekt tworzy projekt?

REKLAMA

Architekt do budowy domu – projekt typowy, czy indywidualny

Podjąłeś decyzję o budowie domu, jesteś przekonany, że chcesz zamieszkać na swoim, w budynku, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci stabilność oraz bezpieczeństwo? Będzie Ci potrzebny architekt, który wizję oraz marzenia rozrysuje na kartce, a następnie wprowadzi do odpowiedniego programu, prezentując Ci gotowy projekt 3D. Potem pozostanie już tylko jego realizacja. Można jednak skorzystać z gotowych, typowych projektów, w których możliwe jest, chociaż też nie zawsze, wprowadzenie zmian. Inwestorzy postępują w różny sposób – jedni oczekują indywidualnego projektu, innym wystarczy typowy. Którą drogą powinieneś podążać?

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.