Wydarzenia

Mackintosh w płomieniach!

Prawie sześć godzin trwa już walka szkockich strażaków z pożarem, który wybuchł koło godziny 12:30 w zabytkowych gmachu Szkoły Sztuk Pięknych w Glasgow. Rozmiar szkód jest ogromny, ale trudno póki co powiedzieć na ile ucierpiało arcydzieło Charlesa Mackintosha z 1909, a na ile tylko jego współczesne wyposażenie. Pożar rozpoczął się z nieznanych przyczyn w piwnicy budynku i w ciągu niespełna godziny zajął kilka pieter. Strażacy od 15:00 ochładzają wodą dach, żeby nie zajął się od płomieni.

REKLAMA

Serpentine Gallery Pavilion 2014

Nadchodzi jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń architektonicznych na świecie – 26 czerwca zostanie otwarta czternasta edycja słynnego letniego pawilonu Serpentine Gallery w Londynie. Czy projekt chilijskiego architekta Smiljana Radica powtórzy zeszłoroczny sukces Sou Fujimoto?

REKLAMA

Architektura Art déco podbiła serca Francuzów

Popularny portal podróżniczy Lonely Planet opublikował właśnie listę dziesięciu najciekawszych, najpopularniejszych i najbardziej stylowych miast we Francji. Zamiast z powieleniem turystycznych stereotypów mamy tu jednak do czynienia z przykładem zmian w mentalności Francuzów. Na liście oprócz kilku uroczych historycznych miasteczek z Południa znalazły się bowiem klasyki XX-sto wiecznej architektury. Zestawienie otwiera artdekowskie Saint Quintin, a betonowy Hawr znajduje się na trzeciej pozycji.

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.