Campus Park w Dhace. Projekt kampusu autorstwa WOHA

Campus Park w Dhace. Projekt kampusu autorstwa WOHA

BRAC Campus Park, zdj. WOHA

Studio WOHA i Uniwersytet BRAC zaprezentowali najnowsze wizualizacje powstającego kampusu uniwersyteckiego, którego budowa rozpoczęła się trzy lata temu. Jego ukończenie planowane jest na rok 2021.

Inwestycja w Dhace w Bangladeszu przekształci zanieczyszczone, podtopione pustkowie w zrównoważony śródmiejski kampus uniwersytecki i park, który posłuży okolicznym mieszkańcom. Stworzony przez singapurską firmę architektoniczną WOHA, projekt ma wprowadzić nowe standardy zrównoważonego rozwoju w regionie.

BRAC Campus Park, zdj. WOHA

Kampus, który będzie pomieści ponad 10 000 studentów, zostanie wyposażony w systemy chroniące przed słońcem i deszczami monsunowymi. Część publiczna, sąsiadująca z kampusem, obejmie również aulę i galerię sztuki. Na dachu kompleksu znajdą się: pole rekreacyjne, basen i 200-metrowa bieżnia, nad którą zamontowana zostanie duża fotowoltaiczna osłona przeciwsłoneczna; to rozwiązanie pozwoli wielbicielom sportu ćwiczyć na świeżym powietrzu również w wyjątkowo gorące dni. Nowe strategie architektoniczne i przyjęte przy realizacji tego projektu stworzą miejsce, które pomimo bardzo wysokich temperatur nie będzie wymagało pełnej klimatyzacji. Zatrzymywaniem ciepła zajmą się w tym przypadku panele przeciwsłoneczne i zielone fasady. Obsadzone roślinnością ściany zadziałają jak filtry, eliminując kurz, pomagając utrzymać chłód w pomieszczeniach i tłumiąc hałas uliczny.

BRAC Campus Park, zdj. WOHA

"Dzięki elastycznej, modułowej strukturze budynków można niewielkim nakładem pracy i pieniędzy łączyć lub dzielić przestrzenie, co pozwoli na zmianę wielkości wydziałów i sal w przyszłości, w zależności od potrzeb Uniwersytetu. Nowy kampus zapewni studentom harmonijną przestrzeń sprzyjającą uczeniu się i wchodzenia w interakcje z innymi" – mówi Richard Hassell, współzałożyciel WOHA.

BRAC Campus Park, zdj. WOHA

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.