Dom w Biskupicach projektu pracowni Toprojekt

Dom w Biskupicach projektu pracowni Toprojekt

Dom w Biskupicach, zdj. Toprojekt

Nowy projekt pracowni architektonicznej Toprojekt przedstawia oryginalny i nowoczesny, lecz wpisujący się w zachwycające otoczenie naturalne dom jednorodzinny. Punktem odniesienia dla wizualnej strony projektu były wapienne skały i pokrywająca je częściowo roślinność, charakterystyczne dla krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

 Sięgając po lokalny kamień nawiązujemy też do tradycji regionu. Na terenach Jury kamienie wapienne od wieków są wyorywane z pól uprawnych. Miejscowa ludność mówi, że ziemia rodzi kamienie”- mówią architekci z biura Toprojekt. Użycie organicznego, szeroko dostępnego w tym regionie Polski budulca jest również umotywowane chęcią zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko.

Dom w Biskupicach, zdj. Toprojekt

 

Pomimo oczywistych nawiązań do tradycji i natury, budynek pozostaje w swojej formie niezwykle nowoczesny. Projektanci zadbali o zachowanie czystej, prostej formy domu, ograniczając widoczność elementów konstrukcji takich jak rynny. Nowoczesny charakter budynku podkreślają również obszerne przeszklenia, które skutecznie doświetlą wnętrza. Będą również wizualną przeciwwagą dla zdecydowanej, mocnej elewacji, cechującej się wyraźną fakturą.

Dom w Biskupicach, zdj. Toprojekt

 

Na uwagę zasługuje również zielony dach domu. Dzięki niemu budynek jeszcze bardziej wpisze się w naturalne otoczenie – zielone zwieńczenie budynku przekłada na język architektury naturalnie pokrywającą wapienne skały roślinność. Architekci, poprzez zestawienie materiałów, form i technik, stworzyli oryginalną bryłę, która „zestarzeje się” z godnością i elegancją.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.