Hinduska świątynia Narayantala Thakurdalan

Hinduska świątynia Narayantala Thakurdalan

Narayantala Thakurdalan, zdj. Abin Design Studio

WspóÅ‚czesne interpretacje form architektury sakralnej wzbudzajÄ… wiele kontrowersji i dyskusji. Przez niektórych uznawane sÄ… za podrzÄ™dne wobec wielkich zabytków, inni zaÅ› okreÅ›lajÄ… je jako znaki czasu, ujawniajÄ…ce i przechowujÄ…ce doÅ›wiadczenie duchowoÅ›ci wspóÅ‚czesnych wiernych. NiewÄ…tpliwie jednak sÄ… one wyzwaniem dla projektujÄ…cych je architektów, którzy podejmujÄ… siÄ™ trudnego zadania przeÅ‚ożenia zagadnieÅ„ metafizycznych na lapidarny jÄ™zyk architektury.

Narayantala Thakurdalan autorstwa indyjskiej praktyki Abin Design Studio to betonowa Å›wiÄ…tynia hinduska, której przebudowÄ™ ukoÅ„czono w ostatnim czasie w Bansberii. Architekci przyznajÄ…, że jednym z najwiÄ™kszych wyzwaÅ„, przed którym stanÄ™li podczas realizacji projektu, byÅ‚a analiza przestrzeni i tego, w jaki sposób wykorzystywana jest przez odwiedzajÄ…cych Å›wiÄ…tyniÄ™ wiernych. „To miejsce kultu odegrywa innÄ… rolÄ™ w codziennym życiu każdego czÅ‚owieka, co dostarczyÅ‚o nam wielu  wskazówek co do aranżacji przestrzeni” – mówiÄ… architekci. „Niektórzy ludzie modlÄ… siÄ™ dwa razy dziennie, podczas gdy wielu odwiedza Å›wiÄ…tyniÄ™ tylko okazjonalnie, jedni wierni poÅ›wiÄ™cajÄ… znacznÄ… ilość czasu na medytacjÄ™ w Å›wiÄ…tyni, podczas gdy inni po prostu pochylajÄ… gÅ‚owy, przechodzÄ…c lub przejeżdżajÄ…c obok niej” – dodajÄ….

Narayantala Thakurdalan, zdj. Abin Design Studio

 

Po przeanalizowaniu wyników swoich obserwacji, architekci postanowili stworzyć takÄ… przestrzeÅ„, w której nie ma niepotrzebnych barier i ograniczeÅ„ – wnÄ™trze budynku zostaÅ‚o niemal caÅ‚kowicie pozbawione kolumn, aby maksymalnie powiÄ™kszyć i otworzyć przestrzeÅ„ Å›wiÄ…tyni. Na rogu budynku umieszczono szklane Å›ciany, które – po otwarciu – powiÄ™kszajÄ… przestrzeÅ„ jeszcze bardziej i pozwalajÄ… na uczestnictwo w obrzÄ™dach również tym osobom, które pozostajÄ… na zewnÄ…trz.

Narayantala Thakurdalan, zdj. Abin Design Studio

 

Budynek, którego podwoje zostaÅ‚y niedawno otwarte dla wiernych, zostaÅ‚ dobrze przyjÄ™ty przez lokalnÄ… spoÅ‚eczność. Niektórzy potrzebowali jednak czasu, aby oswoić siÄ™ z nowÄ… Å›wiÄ…tyniÄ…. „Chociaż ostateczny wynik prac zostaÅ‚ dobrze oceniony przez spoÅ‚eczność, nie można pominąć krytycznych gÅ‚osów, przekonujÄ…cych, że poprzedni budynek – zwiÄ…zany z lokalnÄ… spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ… od wielu lat – wydawaÅ‚ siÄ™ bardziej przyjazny i bliski niż nowy” – przyznaje zespóÅ‚ Abin Design Studio.

Narayantala Thakurdalan, zdj. Abin Design Studio

źródÅ‚o: dezeen.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.