Mur pruski, francuska szatnia

Mur pruski, francuska szatnia

Garden Tennis Club, zdj. Lemoal Lemoal Architectes

Zrealizowano interesujący projekt paryskiego biura architektonicznego – szatnie dla klubu tenisowego w Cabourg. Prosta i nowoczesna konstrukcja cieszy oko. Niezwykle ciekawe są też inspiracje twórców tego minimalistycznego obiektu.

Paryskie studio Lemoal Lemoal Architectes ukończyło pawilon dla Garden Tennis Club w Cabourg na północnym wybrzeżu Francji. W budynku mieszczą się przebieralnie, łazienki i toalety dla członków klubu tenisowego. Co wyróżnia ten projekt spośród innych?

Caption

Otóż, fasada pawilony została zainspirowana tradycyjną techniką budowlaną Normandii, nazywaną Fachwerk lub po prostu murem pruskim. Jest to sposób budowania polegający na wzniesieniu szkieletowej konstrukcji z drewna i wypełnieniu jej cegłami tak, by deski  wciąż były widoczne. Odpowiedzialne za projekt pawilonu studio Lemoal Lemoal Architectes dokonało współczesnej interpretacji tego ikonicznego dla architektury niemieckiej sposobu wznoszenia budynków, zamieniając czerwoną lub bieloną cegłę na półprzezroczyste panele z poliwęglanu, umieszczone nie wewnątrz drewnianego szkieletu, a za nim. Architekci zwracali szczególną uwagę na to, by materiały użyte do zrealizowania projektu zostały pozyskane z lokalnych źródeł.

Caption

„Budynek jest współczesny ze względu na sposób, w jaki przekształciliśmy tradycyjny, lokalny sposób budowania. Konstrukcja została zredukowana do minimum. Projekt jest również minimalistyczny – jedna konstrukcja zewnętrzna, ściana przeszklona i dach!” – mówią architekci.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.