Nowa dzielnica naukowa w Norwegii od BIG

Nowa dzielnica naukowa w Norwegii od BIG

Oslo Science City, zdj. BIG/A0Lab

Praktyki Bjarke Ingels Group i A-Lab zaprezentowały projekt Oslo Science City, dzielnicy naukowej w stolicy Norwegii, która zostanie nowym domem około 150 000 naukowców, studentów i przedsiębiorców. Jak mówią architekci, projekt ma przyczynić się do rozwoju miasta i szybszego przyjęcia przez Norwegię rozwiązań proekologicznych.

Oslo Science City ma na celu wspieranie holistycznego podejścia do projektowania miast, w którym w parze idą efektywne wykorzystanie gruntów i konsekwentne zagęszczanie tkanki miejskiej. Plan zagospodarowania terenu zaproponowany przez BIG i A-Lab przewiduje budowę obiektów przyjaznych dla środowiska, zasadzenie obszernych połaci zieleni pomagających w adaptacji do zmian klimatu oraz inne rozwiązania, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Oslo Science City, zdj. BIG/A0Lab

 

"Nasz projekt Oslo Science City ma na celu wzmocnienie i rozwój istniejących społeczności oraz dzielnic, a także eksplorację różnorodności obszaru poprzez dodanie nowych przestrzeni przeznaczonych do życia, pracy i nauki. Aby uwidocznić tożsamość Oslo Science City, nasz plan zakłada budowę szeregu wielofunkcyjnych budynków, które otwierają się na przestrzenie zewnętrzne, tworząc angażujące środowisko miejskie” – mówi Bjarke Ingels.

Oslo Science City, zdj. BIG/A0Lab

 

W skład projektu wejdzie między innymi budowa największego w Norwegii budynku nauk przyrodniczych, który będzie wykorystywany do celów badawczych i dydaktycznych, oraz rozbudowa Oslo Cancer Cluster. Obok nich stanie centrum badawcze oraz Digitalization and Computational Science, zajmujące się współpracą uniwersytetów w zakresie innowacji.

Oslo Science City, zdj. BIG/A0Lab

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.