Praktyki Bjarke Ingels Group i A-Lab zaprezentowały projekt Oslo Science City, dzielnicy naukowej w stolicy Norwegii, która zostanie nowym domem około 150 000 naukowców, studentów i przedsiębiorców. Jak mówią architekci, projekt ma przyczynić się do rozwoju miasta i szybszego przyjęcia przez Norwegię rozwiązań proekologicznych.
Oslo Science City ma na celu wspieranie holistycznego podejścia do projektowania miast, w którym w parze idą efektywne wykorzystanie gruntów i konsekwentne zagęszczanie tkanki miejskiej. Plan zagospodarowania terenu zaproponowany przez BIG i A-Lab przewiduje budowę obiektów przyjaznych dla środowiska, zasadzenie obszernych połaci zieleni pomagających w adaptacji do zmian klimatu oraz inne rozwiązania, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Oslo Science City, zdj. BIG/A0Lab
"Nasz projekt Oslo Science City ma na celu wzmocnienie i rozwój istniejących społeczności oraz dzielnic, a także eksplorację różnorodności obszaru poprzez dodanie nowych przestrzeni przeznaczonych do życia, pracy i nauki. Aby uwidocznić tożsamość Oslo Science City, nasz plan zakłada budowę szeregu wielofunkcyjnych budynków, które otwierają się na przestrzenie zewnętrzne, tworząc angażujące środowisko miejskie” – mówi Bjarke Ingels.
Oslo Science City, zdj. BIG/A0Lab
W skład projektu wejdzie między innymi budowa największego w Norwegii budynku nauk przyrodniczych, który będzie wykorystywany do celów badawczych i dydaktycznych, oraz rozbudowa Oslo Cancer Cluster. Obok nich stanie centrum badawcze oraz Digitalization and Computational Science, zajmujące się współpracą uniwersytetów w zakresie innowacji.
Konkurs SARP nr 1035 to jednoetapowy konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji Parku Naturalnego Golędzinów w Warszawie. Miasto Stołeczne Warszawa, w ramach którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają architektów do udziału w konkursie.
Japoński kolektyw artystyczny TeamLab ujawnił projekt galerii sztuki cyfrowej TeamLab Phenomena w Abu Dhabi, która będzie stałym miejscem wystaw biura. Nowe centrum kultury ma powstać na wyspie Saadiyat, tuż obok Muzeum Historii Naturalnej Abu Dhabi zaprojektowanego przez studio Mecanoo.
Organizatorzy konkursu Global Future Design Awards zapraszają twórców do udziału w tegorocznej edycji wydarzenia. Finaliści i zwycięzcy będą mieli niepowtarzalną okazję zaprezentowania swoich dokonań w gronie uznanych architektów.
Stowarzyszenie Punkt Wspólny oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań zapraszają studentów kierunków związanych z projektowaniem do udziału w ósmej edycji warsztatów Mood for Wood pod hasłem przewodnim „Into the Wild”. Uczestnicy, będąc pod okiem doświadczonych architektów i urbanistów, będą mogli doskonalić swój warsztat projektowy i rozwijać kreatywność.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.