Proste i ponadczasowe osiedle Fisherton

Proste i ponadczasowe osiedle Fisherton

Osiedle w Fisherton, zdj. Javier Agustín Rojas.

Studio Balparda Brunel Oficina de Arquitectura prezentuje projekt osiedla Fisherton na przedmieściach Rosario, największego miasta w prowincji Santa Fe w Argentynie. Białe ceglane domy tworzą pełną ponadczasowej klasy, oryginalną całość.

Osiedle powstaje na działce o powierzchni 1500 metrów kwadratowych i składa się z siedmiu wolnostojących, autonomicznych domów. Każdy dwupiętrowy budynek o powierzchni około 100 metrów kwadratowych charakteryzuje się białymi ścianami i spadzistym dachem. Aby uniknąć monotonii, architekci postanowili nie ustawiać domów w równych szeregach. Bryły są poprzesuwane względem siebie, dzięki czemu proste bryły domów tworzą przemyślaną, wyjątkową kompozycję.

Osiedle w Fisherton, zdj. Javier Agustín Rojas.

 

Wszystkie domy mają podobny układ wewnętrzny, z przestrzeniami wspólnymi (kuchnia, salon) na parterze i prywatnymi pokojami, łazienkami, biurami i garderobami na górze. Architektom zależało na maksymalnej spójności zewnętrza w wnętrzem, dlatego też postawili na prosty, minimalistyczny wystrój bez zbędnych dodatków.

Osiedle w Fisherton, zdj. Javier Agustín Rojas.

 

„Ten projekt ma na celu podkreślenie tych cech architektury Fisherton, które uważamy za wyjątkowe, oraz przełożenie ich na nowy, współczesny język architektoniczny” – mówią architekci odpowiedzialni za projekt. Wspominając o elementach architektonicznych, które wyróżniają te okolice Rosario, twórcy projektu mają na myśli szczególne dla Fisherton wpływy architektury brytyjskiej – ceglane budynki o dwuspadowych dachach i otaczające je przydomowe ogrody. Jak tłumaczą, pod koniec XIX w tej właśnie okolicy zaczęli osiedlać się pracownicy brytyjskich firm, które brały udział w planie rozwoju argentyńskiej infranstruktury kolejowej.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.