Wielki smok. Projekt Dragon Tower w Hanoi

Wielki smok. Projekt Dragon Tower w Hanoi

Dragon Tower, zdj. Dewan Architects + Engineers

Projekt Dragon Tower w Hanoi autorstwa Dewan Architects + Engineers zwyciężył konkurs Global Design & Architecture Design Awards 2022 w kategorii Mix-Used. Obiekt ma stać się najdłuższym budynkiem na świecie.

Kompleks o powierzchni 700 000 metrów kwadratowych będzie oferował przestrzenie do użytku społeczności, sale konferencyjne i przestrzenie publiczne, w tym przedszkole, bibliotekę, supermarket, restauracje i centrum nauki. W projekt wkomponowano zbiornik wodny i zielone tarasy, aby zwiększyć atrakcyjność i dostępność budynku.

Dragon Tower, zdj. Dewan Architects + Engineers

 

Budynek składa się z dwóch części. Zainspirowane Fairy Mountain, jedną z głównych naturalnych atrakcji Wietnamu, zielone tarasy łączą się z placami. Tworząc zbiornik wodny, architekci inspirowali  się topografią regionu Sa Pa. Zbiornik ma za zadanie kontrolować ilość wody na terenie zalewowym, wspierać naturalną wentylację i kontrolować temperaturę w pobliżu budynku. Całość budynku zaś przypomina ciało ogromnego, wijącego się smoka, nawiązując do lokalnego folkloru.

Dragon Tower, zdj. Dewan Architects + Engineers

 

Głowa smoka tworzy wieżę, monumentalne, symboliczne wejście dla ministrów, gości specjalnych i odwiedzających budynek polityków. Będzie to również najwyższy budynek w okolicy i – jak mają nadzieję twórcy projektu – punkt orientacyjny miasta.

Dragon Tower, zdj. Dewan Architects + Engineers

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.