Doshi Balkrishna

Doshi Balkrishna

Balkrishna Doshi, Sanyam Bahga / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)
Balkrishna Doshi, Sanyam Bahga / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Balkrishna Doshi urodził się 26 sierpnia 1927 r. w Pune – jednym z największych indyjskich miast. Jego rodzina od dwóch pokoleń związana była z branżą meblarską. Od najmłodszych lat przejawiał niespotykany talent artystyczny oraz predyspozycje matematyczne pozwalające mu opanować proporcje. Dostrzegł to jego szkolny nauczyciel, który pomógł mu dostać się na architekturę.

W roku 1947, gdy Indie odzyskały niepodległość, Doshi rozpoczął studia architektoniczne w Sir J.J. School of Architecture w Mumbaju, najstarszej i jednej z najważniejszych instytucji architektonicznych w Indiach.

Ambicja oraz kreatywność Doshiego pomagały mu w kluczowych momentach jego życia. Wsiadając na statek do Londynu, marzył o wstąpieniu do Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów, ostatecznie jednak przeniósł się do Paryża. Pomimo braku znajomości języka francuskiego, w 1951 r. rozpoczął pracę pod opieką Le Corbusiera. Kierowało nim poczucie obowiązku wobec swojej ojczyzny, która wymagała odbudowy po oswobodzeniu się spod prymatu Wielkiej Brytanii.

W 1954 r. powrócił do Indii, żeby nadzorować projekty Le Corbusiera w Chandigarh i Ahmedabadzie, w tym Budynek Stowarzyszenia Właścicieli Młyna (1954) i Shodhan House (1956). Począwszy od 1962 r., Doshi współpracował również z Louisem Kahnem przy budowie indyjskiego Instytutu Zarządzania Ahmedabad.

W 1956 r. zatrudnił dwóch architektów i założył własną praktykę Vastushilpa, która z czasem została przemianowana na Vastushilpa Consultants. Od momentu powstania zrealizowała ponad sto projektów, posiadając pięciu partnerów strategicznych oraz sześćdziesięciu pracowników. Dzięki ścisłej współpracy z zachodnimi projektantami, Doshi wykreował artystyczną wizję architektury, opartą na głębokim szacunku wobec życia, kultury wschodniej i sił natury. Swój pomysł ufundował na miłości do historii indyjskiej oraz na wspomnieniach z dzieciństwa, w których kluczową rolę odgrywały zróżnicowane stylistycznie kompleksy świątynne, tętniące życiem ulice, zapach lakieru i drewna dobywający się z pracowni meblarskiej dziadka.  

Z imponującej ilości ukończonych budynków (instytucji, kompleksów wielofunkcyjnych, projektów mieszkaniowych, galerii i prywatnych rezydencji), Doshi przywołuje jedną z najbardziej osobistych prac, Sangath (1980), swoje studio architektoniczne, mieszczące się w Ahmedabadzie. „Sangath łączy wizje i asocjacje indyjskiego stylu życia. Kampus integruje, wspomnienia miejsc odwiedzanych zderzają się, przywołują i łączą zapomniane rozdziały. Sangath jest szkołą trwającą, w której uczy się, wyrzuca z pamięci i uczy od nowa. Stał się sanktuarium kultury, sztuki i zrównoważonego rozwoju, w którym eksponowane są badania, udogodnienia instytucjonalne oraz maksymalna równowaga”.

W 1978 r. Założył Fundację Vastushilpa ds. Studiów i Badań nad Projektowaniem Środowiska. Dziś służy jako skuteczny łącznik między pracownikami akademickimi i profesjonalnymi konsultantami. Doshi w latach 1966 – 2012 był założycielem, dyrektorem i przewodniczącym Wydziału Architektury i Planowania w  Ahmedabadzie, który w 2002 r. Został przemianowany na Uniwersytet CEPT. Obecnie jest emerytowanym dziekanem. Nadal mieszka w Ahmedabadzie.

Balkrishna Doshi jest laureatem: Officer of the Order of Arts and Letters of France (2011); Global Award for Lifetime Achievement for Sustainable Architecture, Institut Francais d’Architecture, Paris (2007); Prime Minister’s National Award for Excellence in Urban Planning and Design, India (2000); Aga Khan Award for Architecture (1993-1995) for Aranya Community Housing; Gold Medal, Academy of Architecture of France (1988); Gold Medal, Indian Institute of Architects (1988); and Padma Shree National Award, Government of India (1976). Jest również członkiem Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów i Indyjskiego Instytutu Architektów oraz Honorowym Członkiem Amerykańskiego Instytutu Architektów. Zasiadał w Jury Nagrody Pritzkera w latach 2005-2007 oraz w komisjach selekcyjnych Indira Gandhi National Center for Arts i Aga Khan Award for Architecture.

Najważniejsze dzieła:

ECIL Township, Hyderabad

Sangath, BV Doshi's office, Ahmedabad

Centre for Environment and Planning Technology (CEPT), Ahmedabad

Indian Institute of Management Bangalore

National Institute of Fashion Technology, Delhi

Amdavad ni Gufa, Ahmedabad

Aranya Low Cost Housing, Indore

IFFCO township, Kalol

Sawai Gandharva, Pune

Premabhai Hall, Ahmedabad

Tagore Memorial Hall, Ahmedabad

Vidyadhar Nagar, Jaipur

Udayan the Condoville, Udita (HIG), Utsav (MIG) Utsarg (LIG) 2500 homes, Kolkata

Indian Institute of Management, Lucknow

Institute of Indology, Ahmedabad

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.