De Portzamaparc Christian

De Portzamaparc Christian

Christian de Portzamparc, foto. Jacques-Franck Degioanni (www.christiandeportzamparc.com/fr/contact/) [CC BY-SA 4.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons
Christian de Portzamparc, foto. Jacques-Franck Degioanni (www.christiandeportzamparc.com/fr/contact/) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

Christian de Portzamparc urodził się 5 maja 1944 r. w Casablance, w będącym wówczas pod protektoratem francuskim Maroku. Wywodzi się ze szlacheckiego rodu o korzeniach bretońskich. W 1962 r. rozpoczął studia architektoniczne w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts (ENSBA) w Paryżu. Jego mentorami byli profesorowie Eugène Beaudouin oraz George Candilis. W 1966 r., w ramach dziewięciomiesięcznej przerwy w nauce, wyjechał do Nowego Jorku, gdzie spędził kilka miesięcy. Na studia powrócił w roku akademickim 1967 i ostatecznie ukończył je w 1969 r.

W 1980 r. otworzył w Paryżu prywatną praktykę architektoniczną. Do współpracy zaprosił m.in. Marie-Élisabeth Nicoleau, Étienne Pierresa i Bertranda Beau'a, a następnie Bruno Durbecqa, Céline Barda, Léa Xu, André Terzibachiana i Clovisa Cunha. Z czasem firma de Portzamparca rozrosła się i obecnie zatrudnia ponad 80 osób pochodzących z różnych kontynentów. Posiada także oddziały m.in. w Nowym Jorku i Rio de Janeiro.

Nowa Filharmonia w Luksemburgu, foto. 
Portzamparc Francais at French Wikipedia. [CC BY-SA 2.0 fr]

Christian de Portzamparc znany jest głównie z dużych projektów, w których koncentruje się przede wszystkim na jakości życia człowieka w środowisku miejskim. Interesują go zarówno poszczególne budynki jak i całe ich układy tworzące dzielnice. Skupia się także na samej teorii projektowania. Wśród prac de Portzamparca na szczególną uwagę zasługują Quartier Masséna - Seine Rive Gauche, cała dzielnica Paryża oraz La Lironde, na południu Francji. Christian de Portzamparc jest także twórcą sali filharmonii w Luksemburgu (1997-2005). To ważnych dzieł de Portzamparca zalicza się również Wieżę LVMH, powstałą w 1995 r. w Nowym Jorku, za którą otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

W 1994 r. de Portzamparc został pierwszym francuskim architektem, który w wieku 50 lat zdobył prestiżową nagrodę Pritzkera. W 1999 r. stworzył dwudziestopięcio-piętrową wieżę LVMH na East 57th Street w Nowym Jorku, a następnie główną siedzibę LVMH na Avenue Montaigne w Paryżu we Francji.

Najważniejsze dzieła:

1980 Budynek mieszkalny Hautes Formes Apartments w Paryżu

1987 Szkoła Tańca Opery Paryskiej w Nanterre

1992 Rozbudowa Musée Bourdelle w Paryżu

1995 Sala koncertowa Cité de la Musique w Paryżu

1995 Wieżowiec Crédit Lyonnais w dzielnicy Euralille w Lille

1999 Rozbudowa Palais des Congrès w Paryżu

1999 Wieżowiec LVMH w Nowym Jorku

2000 Gmach sądu w Grasse

2000 Biura i studio telewizyjne w Boulogne-Billancourt

1996-2003 Nowa Filharmonia w Luksemburgu

2000 Grande bibliothèque du Québec w Montréalu

2002 Ambasada francuska przy Pariser Platz w Berlinie

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.