FutureBound. Transport przyszłosci
Platforma UNI zaprasza młodych architektów, studentów, a także wielbicieli futuryzmu do udziału w konkursie FutureBound. W ramach konkursu zostaną zebrane wizje infrastruktury oraz środków transportu przyszłości.
Pelli Clarke & Partners prezentuje wieżę A District, która budowana jest w samym centrum Tokio. Wysoka na 330 metrów wieża jest obecnie najwyższym budynkiem w Japonii.
Położona w tokijskiej dzielnicy Toronamon-Azabudai wielofunkcyjna wieża to jeden z trzech drapaczy chmur, które studio Pelli Clarke & Partners zaprojektowało dla firmy deweloperskiej Mori. Wieża A District osiągnęła 330 metrów wysokości, dzięki czemu odebrała tytuł najwyższego budynku Japonii konstrukcji Abeno Harukas, która znajduje się w Osace.
„Spośród naszych trzech projektów w tym miejscu, główna wieża jest prawdopodobnie najbardziej najbardziej charakterystycznym elementem panoramy miasta” - powiedział Fred Clarke, dyrektor studia Pelli Clarke & Partners. „To pierwsza rzecz, którą zobaczą odwiedzający po przybyciu do Tokio” – dodaje.
Budynek, który ma zostać ukończony w 2023 roku, pomieści obszerne powierzchnie biurowe, luksusowe rezydencje, ośrodki medyczne i badawcze, a także szkoły i obiekty handlowe. W konstrukcji zostaną zastosowane systemy odporności na trzęsienia ziemi, a także awaryjne generatory prądu, które zapewnią użytkownikom komfort i bezpieczeństwo w nawet przypadku trudnych warunków pogodowych.
Pomimo wielkich ambicji architektów wygląda na to, że wieża A District nie utrzyma tytułu najwyższego budynku w Japonii zbyt długo. W ubiegłym roku bowiem firmy Sou Fujimoto Architects i Mitsubishi Jisho Sekkei przedstawiły projekt wieży o wysokości 390 metrów. Obiekt również ma zostać wybudowany w Tokio.
Platforma UNI zaprasza młodych architektów, studentów, a także wielbicieli futuryzmu do udziału w konkursie FutureBound. W ramach konkursu zostaną zebrane wizje infrastruktury oraz środków transportu przyszłości.
Monumentalne schody w Hudson Yards projektu studia Heatherwick zostały ponownie otwarte dla zwiedzających. Aby zobaczyć ten wyjątkowy obiekt architektoniczny, należy jednak przyprowadzić ze sobą towarzysza – ochrona nie wpuści na teren budynku pojedynczych zwiedzających. Zarówno czasowe zamknięcie obiektu dla turystów, jak i zmiana organizacji zwiedzania schodów, mają związek z trzema próbami samobójczymi, które zostały podjęte na terenie obiektu od roku 2019.
Architekci z praktyki NOTO.STUDIO podjęli się trudnego zadania rewitalizacji i przebudowy historycznego domu – dziewiętnastowiecznego dworku w stylu szwajcarskim. Projekt łączy dawne z nowoczesnym: zabytkowa część dworku zostanie jedynie przywrócona do dawnej świetności, obok natomiast dobudowany zostanie nowy segment, w którym znajdą się zarówno przestrzenie prywatne, jak i dzienne.
Siedziba na 4 Hudson Square na nowojorskim Manhattanie została zaprojektowana przez studio Skidmore, Owings & Merrill.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.