Nowe oblicze polskiego dworku od NOTO.STUDIO

Nowe oblicze polskiego dworku od NOTO.STUDIO

Oryginalny dworek w Gościeńczycach, zdj. NOTO.STUDIO

Architekci z praktyki NOTO.STUDIO podjęli się trudnego zadania rewitalizacji i przebudowy historycznego domu – dziewiętnastowiecznego dworku w stylu szwajcarskim. Projekt łączy dawne z nowoczesnym: zabytkowa część dworku zostanie jedynie przywrócona do dawnej świetności, obok natomiast dobudowany zostanie nowy segment, w którym znajdą się zarówno przestrzenie prywatne, jak i dzienne.

Priorytetem dla Inwestorów było przede wszystkim podniesienie jakości istniejącego budynku. Zabytkowa tkanka, choć piękna, odbiega standardem od współczesnych realiów. Poprzez rozbudowę chcieliśmy przede wszystkim osiągnąć lepszy kontakt z otaczającą zielenią. Wprowadzenie pawilonowej rozbudowy umożliwiło nam zwiększenie otwarć tam, gdzie tego najbardziej potrzebujemy — w części dziennej oraz prywatnej. Taki zabieg sprawia, że kontakt z naturą jest zupełnie inny — przez olbrzymie przeszklenia wpada dużo światła, a z każdego pomieszczenia możemy wyjść na taras” – mówi Maciej Sidorowicz.

Oryginalny dworek w Gościeńczycach, zdj. NOTO.STUDIO

 

Opisując proces projektowania, architekt nawiązuje do kategorii „szczerości formy”. Jak tłumaczy, studio postawiło na pozornie karkołomne zadanie połączenie dziewiętnastowiecznego stylu z najnowszymi trendami, aby uniknąć konieczności naśladowania historycznej formy. Ta, zdaniem Macieja Sidorowicza, jest niemożliwa do oddania we współczesnych warunkach, co sprawi, że będzie można łatwo wyczuć w niej fałsz. „Mamy rok 2021, nie możemy cofać się do połowy dziewiętnastego wieku. Jako architekci powinniśmy korzystać z możliwości, które oferuje współczesna technologia. Co więcej, zestawienie istniejących przestrzeni z charakterem nowych, daje bardzo ciekawe doznania. Mamy poczucie, że obie przestrzenie wzajemnie się uzupełniając — zyskują na jakości” – dodaje.

Oryginalny dworek w Gościeńczycach, zdj. NOTO.STUDIO

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.