Jak wybrać architekta domu

Jak wybrać architekta domu

Dobry architekt nie tylko zaprojektuje nasz dom, lecz także będzie nas wspierał na etapie realizacji projektu. Dom powinien posiadać solidne fundamenty, więc od projektu zależą bezpieczeństwo, komfort, ale też późniejsze koszty eksploatacji. Przy wyborze architekta należy się zatem kierować kilkoma czynnikami, wziąć pod uwagę zarówno prestiż biura projektowego czy dużą liczbę nagród, jakie otrzymali pracujący w nim architekci, jak i zaangażowanie oraz profesjonalizm. Trzeba sprawdzić architekta, wykonać tzw. rentgen i research. To przecież ten człowiek będzie odpowiedzialny za Twój dom – bezpieczny azyl dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Przed architektem trudne zadanie, jednak najpierw to Ty musisz wykonać swoje – wybrać tego najlepszego. Architekci są dzisiaj znacznie łatwiej dostępni niż kilkanaście lat temu. Wynika to z zapotrzebowania na ich usługi. Możemy wybierać spośród wielu biur projektowych, co przysparza niemałych kłopotów. Jak wybrać architekta i się nie rozczarować? Oto czynniki, na które koniecznie powinieneś zwrócić uwagę podczas poszukiwania architekta.

Doświadczenie i znajomość rynku docelowego

Architekci specjalizują się w różnych dziedzinach. Niektórzy są skoncentrowani jedynie na projektowaniu budynków użytku publicznego, magazynów i fabryk. Nie takiego architekta potrzebujesz. Twój powinien mieć doświadczenie w projektowaniu domów. W ten sposób zyskasz nie tylko wykonawcę zlecenia, lecz także doradcę, dzięki któremu unikniesz ewentualnych błędów już na etapie tworzenia projektu. Do jego obowiązków należy zaproponowanie najlepszej z możliwych opcji. Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu kosztów bez utraty na jakości materiałów budowlanych oraz wykończenia, architekt będzie pierwszą osobą, którą poprosisz o propozycje zmian tam, gdzie są one możliwe.

Sprawdź więc, czy architekt, któremu chcesz powierzyć projekt swojego domu, realizował wcześniej podobne projekty i oczywiście z jakim efektem. Równie ważna jest znajomość obszaru, na którym będzie powstawać budynek. Typ zabudowy zależy m.in. od ukształtowania terenu, klimatu, ale też tradycji, dlatego architekt musi znać lokalny rynek. Nietrudno dostrzec, że inaczej buduje się domy na Podhalu, a inaczej na Kaszubach czy w centralnej Polsce. Pewnych schematów nie należy zmieniać – trzeba się do nich dostosować z ewentualnymi modyfikacjami, które nie będą miały negatywnego wpływu na ogólny wizerunek zarówno pojedynczego domu, jak i całej okolicy.

Kultowa Villa Tugendhat w Brnie, dzieło Miesa van der Rohe, 
JCBrunner~commonswiki assumed (based on copyright claims). [Public domain]

Zaprzyjaźniony z prawem budowlanym

Architekci to artyści, lecz nie mogą oni przez cały czas chodzić z głową w chmurach. Do ich obowiązków należy też znajomość prawa budowlanego, gdyż tylko wtedy mogą nas zapewnić o pełnej wykonalności stworzonego przez siebie projektu. W przeciwnym razie może się okazać, że budowa zostanie przerwana na jednym z etapów, ponieważ projekt nie będzie spełniał norm i wymagań prawnych. Tego możemy uniknąć, podejmując współpracę z profesjonalnym, sprawdzonym architektem.

Architekci mają długą listę obowiązków. Są odpowiedzialni za kompleksowe zaplanowanie całej koncepcji budynku, uwzględniając przy tym oczekiwania oraz preferencje klienta. Opracowują projekt i realizują jego adaptację. Ponadto kompletują dokumentację projektową, uzyskują pozwolenia oraz niezbędne opinie, a także nadzorują realizację projektu. Nie każdy architekt zapewnia jednak tak kompleksową obsługę.

O nim się mówi!

Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł opinii o architekcie są komentarze jego dotychczasowych klientów. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, co mówią o nim inni. Może wykonywał projekt dla Twojego kolegi lub kogoś z rodziny? Jeżeli obawiasz się skorzystać z oferty przypadkowego architekta, dowiedz się najpierw, czy ktoś z Twojego najbliższego otoczenia nie może Ci polecić zaufanego biura projektowego. To także okazja, aby się dowiedzieć, jak tak naprawdę wyglądała współpraca, a tym samym, czego możesz się spodziewać. Już na tym etapie będziesz mógł ocenić, czy ten architekt spełnia Twoje oczekiwania i będzie w stanie zaoferować Ci projekt oraz usługi, które Cię satysfakcjonują.

Gehry Residence in Santa Monica, California (1978)
Imponujący dom własny Franka Gehrego w Santa Monica, 
World Trip [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Oferta architekta

Właśnie od tego powinieneś zacząć poszukiwania architekta oraz analizę jego oferty. Musisz wiedzieć, czego od niego oczekujesz, czyli mieć przynajmniej ogólną wizję swojego przyszłego domu. Są bowiem architekci specjalizujący się w klasycznych domach, czyli ponadczasowych i uniwersalnych. Inni z kolei proponują najnowsze rozwiązania architektoniczne, wykonując projekty zgodnie ze zmieniającymi się trendami. Ponadto nie każdy architekt będzie w stanie wykonać projekt domu z bali lub zaprojektować budynek składający się z kilku kondygnacji. To zależy od jego doświadczenia, wszechstronności, wiedzy, umiejętności i obszaru, na którym świadczy swoje usługi.

Dowiedz się również, czy architekt oferuje gotowe projekty domów z możliwością ewentualnych modyfikacji, czy może wykona dla Ciebie projekt od podstaw, uwzględniając wszystkie Twoje oczekiwania. Z pewnością ma to ogromne znaczenie przy projektach nietuzinkowych oraz niespotykanych.

Realizacja w terminie

Być może zależy Ci na czasie i chcesz mieć projekt na wczoraj, a dom na jutro, a może jesteś w stanie poczekać dłużej… Nieważne, kiedy planujesz zamieszkać w nowym domu – architekt musi wywiązać się ze swoich obowiązków w terminie. Świadczy to o jego profesjonalizmie, zaangażowaniu w pracę, a także szacunku wobec klienta. Jeżeli punktualność nie jest jego najmocniejszą stroną, a Ty pokażesz mu, że to akceptujesz, może pozwolić sobie na jeszcze inne ustępstwa i architektoniczne „grzeszki”. Dopilnuj więc, by każdy etap był realizowany w terminie. To Ty jesteś klientem, który wymaga, oczekuje oraz płaci.

Teraz wybór architekta powinien być łatwiejszy. Życzymy tylko udanych wyborów!

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.