SANAA dla Mediolanu. Projekt kampusu uniwersyteckiego

SANAA dla Mediolanu. Projekt kampusu uniwersyteckiego

Uniwersytet Bocconi w Mediolanie, zdj. SANAA

Japońska praktyka architektoniczna SANAA prezentuje projekt budynków Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Inwestycja powstała na przylegających do oryginalnego kampusu uniwersyteckiego terenach przemysłowych. W nowych budynkach swoją siedzibę będzie miał Wydział Zarządzania. Znajdą się w nich również centrum sportowe i akademik.

Wizja praktyki SANAA przewiduje podzielenie inwestycji na kilka półprzezroczystych białych form, które sąsiadują z przestrzeniami zielonymi. Formy nawiązują do mediolańskich palazzi, które charakteryzują się obszernymi dziedzińcami, portykami i balkonami. Projekt reinterpretuje historyczną formę pałacu i przekłada ją na nowoczesny język.

Uniwersytet Bocconi w Mediolanie, zdj. Philippe Ruault 

 

„Każde piętro zostanie wyposażone w balkony osłonięte falistą metalową porowatą siatką, która tworzy relację z miastem. Każdy budynek ma wewnętrzny dziedziniec, typowy dla mediolańskiej architektury, a każdy z nich jest wyjątkowy i odrębny, będąc jednocześnie częścią większej całości. Portyki na parterze zaoferują spokojne miejsca spotkań towarzyskich, nauki i zgromadzeń na świeżym powietrzu” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.

Uniwersytet Bocconi w Mediolanie, zdj. Philippe Ruault 

 

Metalowe, perforowane ekrany, o których wspominają architekci, sprawiają, że budynek za dnia zachwyca srebrzystym wykończeniem, zaś nocą – gdy w budynku włączone są światła – czynią z niego ogromną latarnię. Ich rolą jest także zatrzymywać ciepło we wnętrzach budynków, których ściany są w większości szklane.

Uniwersytet Bocconi w Mediolanie, zdj. Philippe Ruault 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.