Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu

Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu

Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu, zdj. David Adjaye

Zdobywca Złotego Medalu RIBA, sir David Adjaye, nie ustaje w wysiłkach, by swoją twórczością architektoniczną wspomagać mniejszości etniczne w krajach europejskich i Amerykach, a także sprzyjać rozwijającym się krajom afrykańskich. Kolejny projekt architekta, którego inspiracją jest kultura Afryki to Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu. Nowy ośrodek kulturalny, nazwany na cześć poprzedniego prezydenta Republiki Południowej Afryki, posłuży społeczności do celebracji i propagowania lokalnej kultury.

Sir Adjaye ma nadzieję, że budynek „stanie się nowym punktem orientacyjnym i drugim domem lokalnych i międzynarodowych uczonych […] posiadających wiedzę o tej ziemi, jednocześnie działając jako przestrzeń, w której ludzie połączą się we wspólnym celu – zbudowania prawdziwego renesansu kultury afrykańskiej”. Biblioteka będzie więc przestrzenią do nauki, różnorodnych badań, naukowego i społecznego dyskursu oraz wymiany kulturalnej. W planie budynku znajdują się stałe i czasowe przestrzenie wystawiennicze, centrum badawcze, audytorium, centrum wsparcia dla kobiet, czytelnia, sklep, kawiarnia, sale seminaryjne, biura i archiwa.

Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu, zdj. David Adjaye

 

„Architektura Biblioteki nawiązuje do zbiorowej pamięci kontynentu; zbudujemy nowe centrum świadomości afrykańskiej, w którym wiedza i edukacja są nieustannie karmione inteligencją i doświadczeniem” – dodaje architekt. Zaprojektowany przez niego budynek kryje w sobie symbole – jego konstrukcja została zainspirowana wypełnionymi pożywieniem spichlerzami, które są metaforą gromadzenia i przekazywania wiedzy. Oryginalne cylindryczne moduły połączone są wspólnym korytarzem, która zostanie wykorzystana jako przestrzeń publiczna. Cały projekt wykorzystuje materiały z lokalnych źródeł, aby wspomagać rozwijające się przedsiębiorstwa.

Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu, zdj. David Adjaye

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.