Siedziba Lasvit w Nowym Borze

Siedziba Lasvit w Nowym Borze

Siedziba Lasvit, zdj. OV-A

Pracownia architektoniczna OV-A z siedzibą w Pradze zakończyła przebudowę siedziby szklanej firmy Lasvit w Nowym Borze w Czechach. Projekt zakładał odnowienie XIX-wiecznego budynku i stworzenie nowej konstrukcji, kontrastującej z historyczną budowlą.

Kompleks ten, zwany siedzibą główną Lasvit, odzwierciedla długą tradycję produkcji szkła, którą reprezentuje firma Lasvit. Dwa składające się na jej siedzibę budynki kontrastują ze sobą, jednocześnie pozostając w harmonii. Celem architektów było zaprojektowanie nowego budynku, który będzie współgrał z już istniejącym i uzupełniał go o nowoczesne akcenty.

Siedziba Lasvit, zdj. OV-A

„Domy te mają niepowtarzalny kształt, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz - czarny dom jest zamknięty, natomiast szklany dom jest jak lampa, jasno oświetlająca miasto. Niech to będzie symbol odrodzenia przemysłu szklarskiego i wzrastającego zaufania do lokalnych firm” – mówi Štěpán Valouch z OV-A.

Siedziba Lasvit, zdj. OV-A

Nowo powstały budynek został wykonany w całości z półprzezroczystego szkła Lasvit. Oświetlony, wygląda jak ogromna latarnia, oświetlając pobliskie ulice. Jego parter został przekształcony na kawiarnię, natomiast na drugim piętrze znajduje się archiwum próbek projektowych. Budynek może być również używany jako sala konferencyjna. Drugi budynek to typowy XIX-wieczny dom, częściowo bielony, z bogato zdobioną rzeźbieniami drewnianą fasadą.

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.