Business Stadium Central projektu ZHA powstanie w Wilnie

Business Stadium Central projektu ZHA powstanie w Wilnie

zdj, ZHA

Zaprojektowany przez Studio Zaha Hadid, Business Stadium Central uzyskał aprobatę władz Wilna. Projekt powstanie we współpracy z litewskim deweloperem Hanner. Obiekt ma uświetnić centrum miasta, tworząc różnorodne nowe przestrzenie publiczne i udogodnienia, a także miejsca do pracy oraz strefą wellness.

Zintegrowany z planem miejskim Wilna projekt Business Stadium Central o powierzchni 24 000 mkw. składa się z dwóch niskich wież o kondygnacjach, połączonych na poziomie ulicy obszernym atrium, a na poziomie piątego piętra – kładką. Jak opisują architekci, projekt doskonale współgra ze swoimi architektonicznymi sąsiadami. Na środkowych piętrach każdej z wież zaprojektowano elastyczne powierzchnie biurowe o różnych rozmiarach i układach, aby zapewnić użytkownikom maksymalną elastyczność.

zdj, ZHA

 

„Zrównoważone systemy budowlane zmniejszą emisję dwutlenku węgla i zużycie energii podczas eksploatacji” – zapowiadają twórcy projektu. Aby nadmiernie nie wpływać na środowisko, architekci zastosowali proste rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą na naturalne chłodzenie pomieszczeń w gorące dni. Okna budynku są pokryte odpowiednio nachylonymi żaluzjami, które pozwolą osłonić najbardziej wyeksponowane miejsca przed promieniami słonecznymi. Ponadto zastosowanie naturalnej wentylacji hybrydowej oraz systemów odzysku ciepła pozwoli na zmniejszenie zużycia energii.

zdj, ZHA

 

Twórcy projektu zadbali również o to, aby materiały konstrukcyjne pochodziły ze sprawdzonych i zrównoważonych źródeł. „Drewno do wnętrz będzie pochodzić z certyfikowanych lokalnych źródeł […] Wszystkie materiały są odpowiednio oceniane, aby umożliwić ich demontaż i ponowne użycie pod koniec okresu użytkowania budynku”  - zaznaczają projektanci z ZHA.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.