Reel. Konkurs na esej
Kochasz architekturę, filmy i pisanie? Ten konkurs jest dla Ciebie. Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Reel, który wyłoni najlepsze eseje na temat architektury przyszłości.
Biuro Herzog & de Meuron oraz projektant krajobrazu Piet Oudolf prezentują efekt swojej współpracy – projekt Calder Gardens, w którym eksponowane będą dzieła sztuki amerykańskiego rzeźbiarza Alexandra Caldera. Calder Garden to pierwsze miejsce w całości poświęcone Alexandrowi Calderowi, artyście z Filadelfii, którego ruchome rzeźby, nazwane przez Marcela Duchampa „mobiles”, zyskały sławę na całym świecie.
Na działce o powierzchni 6500 metrów kwadratowych, położonej pomiędzy Vine Street i Benjamin Franklin Parkway w Filadelfii, powstanie dwukondygnacyjny budynek. Co interesujące, połowa powierzchni budynku będzie umieszczona pod ziemią. „Forma, kolor i ruch to najbardziej oczywiste z wielu wybitnych aspektów sztuki Caldera. Chcieliśmy zatem uniknąć zbyt nachalnego umieszczania ich w projekcie budynku, w którym wystawiane będą jego prace” – mówią twórcy projektu Calder Gardens.
Proces projektowania rozpoczął się od dialogu z klientem, który zlecił projekt nowego centrum kulturalnego, które będzie sprzyjać doświadczaniu sztuki, a także integracji sztuki, architektury i ludzi. „Moje ogrody postrzegam jako żywe rzeźby, w których zachodzi nieustanna zmiana. Przestrzeń jest jak płótno do pracy, a każda roślina ma osobowość, która musi współgrać z sąsiadami. Kompozycja ogrodu jest zmienna i zmienia się wraz z porami roku. W przypadku Calder Gardens projekt ogrodniczy musi również służyć dziełom sztuki. Mam nadzieję, że ludzie poświęcą czas, aby zatrzymać się i pomyśleć, w pełni doświadczyć tych każdego z elementów projektu i pozwolą sobie na emocjonalną reakcję, która pozostanie z nimi na długo. Nie chodzi o to, co zobaczą, a to, co poczują” – mówi architekt krajobrazu Piet Oudolf.
Kochasz architekturę, filmy i pisanie? Ten konkurs jest dla Ciebie. Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Reel, który wyłoni najlepsze eseje na temat architektury przyszłości.
Oriol Bohigas, uznany kataloński architekt odpowiadający za modernizację wielu budynków w Barcelonie, zmarł w wieku 95 lat. Architekt odszedł 30 listopada 2021 roku.
Studio architektoniczne Kjellander Sjoberg ujawniło plany przekształcenia zabytkowego budynku Gjuteriet w szwedzkim Malmö w otwarte i wygodne miejsce pracy i rekreacji. Budynek, który zaoferuje miastu dodatkowe 4600 metrów kwadratowych powierzchni, pomieści około 300 miejsc pracy, sale konferencyjne, oranżerię, studia i pracownie, przestrzenie wystawiennicze, restaurację i salon odnowy biologicznej.
Nie ma już chyba najmniejszych wątpliwości, że trwająca od niemal roku pandemia koronawirusa trwale odciśnie się na tym, jak będzie wyglądał nasz świat w kolejnych latach. Naturalnym następstwem zmian kształtu i obyczajów społeczeństw będą również zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu naszych miast, miejsc pracy i domów. Próby zaprojektowania post-covidowych obiektów widzimy już od pewnego czasu, w ramach badań na tym, które z wykształconych podczas czasu kwarantanny przyzwyczajeń pozostaną z nami na dłużej, a które odejdą w niepamięć wraz z niesławnym wirusem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.