Ogłoszono przetarg na budowę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Nowa inwestycja, która pomieści instytucje propagujące naukę i wiedzę o człowieku, zostanie zbudowana przy ulicy Bora-Komorowskiego na Krakowskich Czyżynach. Za projekt nowoczesnego budynku odpowiada studio Heinle, Wischer und Partner Architekci.
MCK Cogiteon, choć jeszcze nie doczekał się swojej stałej siedziby, przez lata podejmował działania na rzecz propagowania rzetelnej wiedzy naukowej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Dwa lata temu udało się jednak zorganizować fundusze na budowę gmachu instytucji. Za projekt budynku odpowiedzialni są architekci ze studia Heinle, Wischer und Partner Architekci. Zaproponowali oni prostą, minimalistyczną bryłę, doskonale wpisaną w kontekst otoczenia. Autorami wnętrza i wystawy stałej są natomiast projektanci z krakowskiego biura Koza Nostra. Postarali się, by wnętrze Centrum kontrastowało z oszczędną bryłą gmachu, a także spełniało jak najwięcej funkcji edukacyjnych.
„W centrum świata jutra projektanci przewidzieli miejsce dla wielkiej kuli ziemskiej. – Tu obiegające ziemię informacje tworzą skomplikowaną, poplątaną sieć relacji, mózgowe zwoje społeczeństwa […] Koza Nostra potraktowała naukę jako przygodę i zabawę. Przyszli zwiedzający będą polegać na własnych zmysłach, samodzielnie szukać odpowiedzi i współpracować. Scenografia wystawy ma im pomagać i stymulować do działania, ale także umożliwiać odpoczynek w strefach ciszy” – można przeczytać o wystawie stałej na stronie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.
Ukończenie budowy i początek działalności Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w nowej siedzibie przewiduje się na rok 2022.
Firma Powerhouse Company opublikowała projekt nowej siedziby głównej firmy IBM, która powstanie w Amsterdamie w Holandii. Architekci czerpali inspirację z idei przedstawionych przez klienta – ekologii, etycznej pracy i dbania o dobre samopoczucie pracowników.
Polska praktyka architektoniczna Tyyni Studio prezentuje projekt minimalistycznego całorocznego domku wypoczynkowego, który można zrealizować nawet bez pozwolenia na budowę. Urokliwa altanka, pozbawiona zbędnych elementów architektonicznych, pozwoli użytkownikom na nawiązanie kontaktu z naturą.
Polscy i zagraniczni architekci nie przestają zadziwiać, wpadając na coraz to ciekawsze interpretacje współczesnych tendencji w projektowaniu. Choć może się wydawać, że w temacie domów mieszkalnych reinterpretujących formę stodoły widzieliśmy już wszystko, to nowe projekty przekonują, że pomysły na ten trend nie zostały jeszcze wyczerpane. Prezentujemy kolejną współczesną stodołę – projekt studia BE3.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.