Cogiteon w Krakowie

Cogiteon w Krakowie

MCK Cogiteon, zdj. Koza Nostra

Ogłoszono przetarg na budowę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Nowa inwestycja, która pomieści instytucje propagujące naukę i wiedzę o człowieku, zostanie zbudowana przy ulicy Bora-Komorowskiego na Krakowskich Czyżynach. Za projekt nowoczesnego budynku odpowiada studio Heinle, Wischer und Partner Architekci.

MCK Cogiteon, choć jeszcze nie doczekał się swojej stałej siedziby, przez lata podejmował działania na rzecz propagowania rzetelnej wiedzy naukowej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Dwa lata temu udało się jednak zorganizować fundusze na budowę gmachu instytucji. Za projekt budynku odpowiedzialni są architekci ze studia Heinle, Wischer und Partner Architekci. Zaproponowali oni prostą, minimalistyczną bryłę, doskonale wpisaną w kontekst otoczenia. Autorami wnętrza i wystawy stałej są natomiast projektanci z krakowskiego biura Koza Nostra. Postarali się, by wnętrze Centrum kontrastowało z oszczędną bryłą gmachu, a także spełniało jak najwięcej funkcji edukacyjnych.

MCK Cogiteon, zdj. Koza Nostra

„W centrum świata jutra projektanci przewidzieli miejsce dla wielkiej kuli ziemskiej. – Tu obiegające ziemię informacje tworzą skomplikowaną, poplątaną sieć relacji, mózgowe zwoje społeczeństwa […] Koza Nostra potraktowała naukę jako przygodę i zabawę. Przyszli zwiedzający będą polegać na własnych zmysłach, samodzielnie szukać odpowiedzi i współpracować. Scenografia wystawy ma im pomagać i stymulować do działania, ale także umożliwiać odpoczynek w strefach ciszy” – można przeczytać o wystawie stałej na stronie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

MCK Cogiteon, zdj. Koza Nostra

Ukończenie budowy i początek działalności Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w nowej siedzibie przewiduje się na rok 2022.

MCK Cogiteon, zdj. Heinle, Wischer und Partner Architekci
MCK Cogiteon, zdj. Heinle, Wischer und Partner Architekci

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.