Land on Water. Życie na wodzie
DuÅ„skie studio architektury MAST opracowaÅ‚o projekt Land on Water. Jest to system, który pozwala na budowÄ™ różnorodnych budynków na wodzie: pÅ‚ywajÄ…cych domów, kempingów, a nawet maÅ‚ych parków i domów kultury.
Na jednej z wsi w województwie lubelskim, nieopodal Lubartowa, powstaÅ‚ wyjÄ…tkowy projekt studia 04 Architekci. Projektanci i inwestorzy wykazali siÄ™ ogromnÄ… otwartoÅ›ciÄ… i kreatywnoÅ›ciÄ…, Dom Wiatrak do zÅ‚udzenia przypomina bowiem stary wiejski mÅ‚yn.
Idea Domu Wiatraka żyÅ‚a w wyobraźni Tomasza PadÅ‚o i MichaÅ‚a Kucharskiego od lat. SwojÄ… wizjÄ™ nowoczesnego domu stylizowanego na wiekowy mÅ‚yn prezentowali na miÄ™dzynarodowych konkursach. W roku 2014 architekci zostaÅ‚a ona dostrzeżona przez jury konkursu Contemporary House, które przyznaÅ‚o Padle i Kucharskiemu wyróżnienie. Ich projekt musiaÅ‚ jednak poczekać na inwestorów wystarczajÄ…co otwartych na tak oryginalnÄ… koncepcjÄ™ architektonicznÄ…. „Powstanie tego budynku jest poÅ‚Ä…czeniem Å›miaÅ‚ego i nowatorskiego pomysÅ‚u projektowego, warsztatu technicznego, a także odważnego podejÅ›cia Inwestora” – podkreÅ›lajÄ… architekci. Nad rozwojem projektu wraz z dwoma architektami pracowali Sylwia Ciesielska i Mateusz Piwowarski.
Dom Wiatrak przypomina zbudowany przed wiekiem wiejski mÅ‚yn. Architekci postawili na użycie na elewacji drewna odzyskanego z rozbieranej konstrukcji, dziÄ™ki czemu stylizacja domu na nadgryziony zÄ™bem czasu wypada niezwykle wiarygodnie. Z „architektonicznego recyklingu” pochodzÄ… także koÅ‚o paleczne oraz kozioÅ‚, które nadajÄ… caÅ‚oÅ›ci niepowtarzalnego charakteru.
„WykoÅ„czenie budynku to poÅ‚Ä…czenie starego z nowym, historii i nowoczesnoÅ›ci. Na elewacji użyto desek ze starej konstrukcji. Nowe deski zostaÅ‚y częściowo opalone ogniem. W niektórych miejscach przebija siÄ™ drugi ważny materiaÅ‚ — żelbet. To on „dźwiga” budynek i okala utworzony wokóÅ‚ niego nasyp. Kolejnym jest szkÅ‚o. Wykorzystane najbardziej na parterze, w części podziemnej i na antresoli. PozwoliÅ‚o to otworzyć wnÄ™trze na otaczajÄ…cÄ… naturÄ™ i rolÄ™. W wyższych partiach budynku zastosowano wysokie pionowe okna. Taki zabieg pozwoliÅ‚ wtopić im siÄ™ w powtarzalny rytm elewacyjnej deski. Jako pokrycie dachowe zastosowano gont drewniany. Ciekawym pomysÅ‚em Inwestora na ogrodzenie posesji jest wykorzystanie starych podkÅ‚adów kolejowych jako sÅ‚upków przÄ™seÅ‚” – opisujÄ… architekci.
DuÅ„skie studio architektury MAST opracowaÅ‚o projekt Land on Water. Jest to system, który pozwala na budowÄ™ różnorodnych budynków na wodzie: pÅ‚ywajÄ…cych domów, kempingów, a nawet maÅ‚ych parków i domów kultury.
Firma TubÄ…dzin zaprasza do udziaÅ‚u w konkursie TubÄ…dzin Design Awards. Jest to miÄ™dzynarodowy konkurs dla architektów, projektantów i studentów.
JapoÅ„ski architekt Shigeru Ban przedstawia nietypowy projekt publicznych toalet z kolorowymi szklanymi Å›cianami. Nowe obiekty majÄ… stanąć w dwóch tokijskich parkach – Yoyogi Fukamachi Mini Park i Haru-no-Ogawa Community Park. Ban przekonuje, że jego projekt jest nie tylko estetyczny, ale i niezwykle funkcjonalny – przezroczyste Å›ciany kubików pozwolÄ… na sprawdzenie, czy ktoÅ› jest w Å›rodku.
Bezdomność jest problemem, którego obywatele wysoko rozwiniÄ™tych, dostatnich paÅ„stw nie chcÄ… zauważać. Na caÅ‚ym Å›wiecie żyjÄ… jednak setki tysiÄ™cy osób pozbawionych dachu nad gÅ‚owÄ…, a wÅ›ród nich znajdujÄ… siÄ™ także dzieci i mÅ‚odzież. Pozbawieni opieki, Å›rodków do życia i pomocy psychologicznej mÅ‚odzi ludzie nie majÄ… szans na edukacjÄ™ i godny start w dorosÅ‚ość. WalczÄ…ca z problemem bezdomnoÅ›ci organizacja Unfuse zaprasza mianowanych architektów oraz studentów architektury i projektowania do udziaÅ‚u w konkursie na projekt schroniska mÅ‚odzieżowego Safehouse.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.