Dom ZT autorstwa pracowni Kruk Rasztawicki Architekci

Dom ZT autorstwa pracowni Kruk Rasztawicki Architekci

Dom ZT, zdj. Kruk Rasztawicki Architekci

Sopocka pracownia architektury Kruk Rasztawicki Architekci przedstawia kolejny wyjątkowy projekt. Dom ZT to obiekt zlokalizowany w historycznej, niemal stuletniej dzielnicy. Przebudowując wiekowy budynek, architekci starali się zachować jego tożsamość i estetyczną spójność z okolicą, a jednocześnie popchnąć projekt w stronę nowoczesności i funkcjonalności.

 

W kontekście historycznym projekt domu osadzają zewnętrzne białe ściany, zwieńczone attykami. Na przedstawionych przez architektów ze studia Kruk Rasztawicki Architekci materiałach możemy przyjrzeć się, w jaki sposób kształtowała się bryła domu. W ramę z białych ścian wstawiono prostą, minimalistyczną formę, dzięki czemu kompozycja zamknęła się, tworząc zgraną, choć kontrastową - a więc zwracającą uwagę odbiorcy - całość. „Rama ta stanowi sumę charakterystycznych dla pierwotnej zabudowy cech; cech wyselekcjonowanych, ujętych w formę minimalistyczną” — komentują swoją decyzję architekci.

Dom ZT, zdj. Kruk Rasztawicki Architekci

 

Dom ZT nie próbuje udawać oryginalnego historycznego budynku. Trudno by było również stwierdzić, że jest po prostu starym domem przebudowanym w nowoczesnym stylu. Projekt pracowni Kruk Rasztawicki Architekci ma w sobie wiele szczerości, jest autentyczny. Dzięki temu subtelnie odkrywa przez odbiorcą swoją historię – tę dawną, i tę, którą będą tworzyć jego obecni mieszkańcy. Można posunąć się do stwierdzenia, że Dom ZT nie jest jedynie reinterpretacją historycznego domu. Jest reinterpretacją współczesnych reinterpretacji starych budynków.

Dom ZT, zdj. Kruk Rasztawicki Architekci

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.