Dom dziurawy

Dom dziurawy

Dom dziurawy, zdj, 81.waw.pl

Ten budynek, choć oparty na projekcie typowego domu-kostki znacznie różni się od domów utrzymanych w tej stylistyce. Na pierwszy rzut oka niepozorny, jednak wystarczy przyjrzeć mu się dłużej, by dostrzec jego oryginalność. Dom dziurawy autorstwa studia 81.waw.pl dzięki niestandardowym rozwiązaniom i intrygującej formie zostaje w pamięci na długo.

Dom dziurawy to reinterpretacja prostej, na dobre zadomowionej w naszej rodzimej tradycji budowlanej kostki mazowieckiej. Ta oszczędna forma, która swój złoty wiek przeżywała w latach 70., stała się podstawą do stworzenia zaskakującego i nieoczywistego budynku mieszkalnego. „W części parteru mamy wjazd do garażu, przeszklone główne wejście do domu oraz na taras. Na piętrze pojawiają się charakterystyczne dziury, czyli - inaczej mówiąc - kadry. Jeden z nich jest otwarciem zadaszonego tarasu, druga „dziura” kadruje nas na drzewo, które wyrasta z tarasu na parterze. Od strony ogrodu elewacja jest podobnie otwarta, jak od strony głównego wejścia” – opowiada Anna Paszkowska-Grudziąż ze studia 81.waw.pl.

Dom dziurawy, zdj, 81.waw.pl

 

Wnętrza wnęk, czy jak nazywają je architekci – „dziur”, zostały wyłożone panelami w ciepłym kolorze. Ten akcent doskonale komponuje się z białą elewacją budynku, nadając mu szlachetności i prawdziwie domowej przytulności. Panele, choć do złudzenia przypominają naturalne drewno, nie są nim. „Zamiast zastosowania naturalnego drewna, które wymaga konserwacji, w tym przypadku postawiliśmy na płyty HPL imitujące drewno. Są one łatwiejsze w konserwacji przez co mamy pewność, że dom będzie wyglądać doskonale przez lata bez konieczności ingerencji w jego wygląd” – mówią architekci.

Dom dziurawy, zdj, 81.waw.pl

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.