Ten budynek, choć oparty na projekcie typowego domu-kostki znacznie różni siÄ™ od domów utrzymanych w tej stylistyce. Na pierwszy rzut oka niepozorny, jednak wystarczy przyjrzeć mu siÄ™ dÅ‚użej, by dostrzec jego oryginalność. Dom dziurawy autorstwa studia 81.waw.pl dziÄ™ki niestandardowym rozwiÄ…zaniom i intrygujÄ…cej formie zostaje w pamiÄ™ci na dÅ‚ugo.
Dom dziurawy to reinterpretacja prostej, na dobre zadomowionej w naszej rodzimej tradycji budowlanej kostki mazowieckiej. Ta oszczÄ™dna forma, która swój zÅ‚oty wiek przeżywaÅ‚a w latach 70., staÅ‚a siÄ™ podstawÄ… do stworzenia zaskakujÄ…cego i nieoczywistego budynku mieszkalnego. „W części parteru mamy wjazd do garażu, przeszklone gÅ‚ówne wejÅ›cie do domu oraz na taras. Na piÄ™trze pojawiajÄ… siÄ™ charakterystyczne dziury, czyli - inaczej mówiÄ…c - kadry. Jeden z nich jest otwarciem zadaszonego tarasu, druga „dziura” kadruje nas na drzewo, które wyrasta z tarasu na parterze. Od strony ogrodu elewacja jest podobnie otwarta, jak od strony gÅ‚ównego wejÅ›cia” – opowiada Anna Paszkowska-Grudziąż ze studia 81.waw.pl.
WnÄ™trza wnÄ™k, czy jak nazywajÄ… je architekci – „dziur”, zostaÅ‚y wyÅ‚ożone panelami w ciepÅ‚ym kolorze. Ten akcent doskonale komponuje siÄ™ z biaÅ‚Ä… elewacjÄ… budynku, nadajÄ…c mu szlachetnoÅ›ci i prawdziwie domowej przytulnoÅ›ci. Panele, choć do zÅ‚udzenia przypominajÄ… naturalne drewno, nie sÄ… nim. „Zamiast zastosowania naturalnego drewna, które wymaga konserwacji, w tym przypadku postawiliÅ›my na pÅ‚yty HPL imitujÄ…ce drewno. SÄ… one Å‚atwiejsze w konserwacji przez co mamy pewność, że dom bÄ™dzie wyglÄ…dać doskonale przez lata bez koniecznoÅ›ci ingerencji w jego wyglÄ…d” – mówiÄ… architekci.
ZespóÅ‚, w skÅ‚ad którego wchodzÄ… architekci ze studia Foster + Partners oraz Marge Arkitekter, wygraÅ‚ konkurs na projekt przebudowy gÅ‚ównego dworca kolejowego w Sztokholmie. ZwyciÄ™ski projekt ma na celu stworzenie nowego wÄ™zÅ‚a transportowego, Å‚Ä…czÄ…cego różne Å›rodki transportu.
Studio Balparda Brunel Oficina de Arquitectura prezentuje projekt osiedla Fisherton na przedmieściach Rosario, największego miasta w prowincji Santa Fe w Argentynie. Białe ceglane domy tworzą pełną ponadczasowej klasy, oryginalną całość.
Studio Giorgi Khmaladze Architects ukończyło prace nad oryginalnym projektem fabryki kawy w Tblisi w Gruzji. Nowa inwestycja łączy budynki przemysłowe fabryki oraz przestrzenie biurowe administracji, przyciągając wzrok niespotykanymi rozwiązaniami formalnymi i nawiązując do natury przez porośnięty trawą dach.
Projekt domu o tajemniczej nazwie Czarna SkaÅ‚a jest kolejnym przykÅ‚adem na to, że architektura i natura nie sÄ… pojÄ™ciami przeciwstawnymi. WrÄ™cz odwrotnie! Bogate i różnorodne Å›rodowisko naturalne może być niewyczerpanym źródÅ‚em inspiracji dla architekta, a bÄ™dÄ…ce efektem pracy ludzkich rÄ…k budynki – elementami uzupeÅ‚niajÄ…cymi krajobraz.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.