Dom kobiet. Kaira Looro 2021

Dom kobiet. Kaira Looro 2021

Plakat wydarzenia

Ogłoszono konkurs na projekt przestrzeni publicznej, w której lokalne społeczności afrykańskie będą mogły podjąć dyskusje na najważniejsze dla nich tematy. Jednym z głównych celów stworzenia takiego budynku jest dyskusja o prawach kobiet w Afryce, a co za tym idzie – poprawienia ich sytuacji życiowej i umocnienia miejsca w społecznościach.

Celem konkursu jest stworzenie „Domu kobiet” w ramach symbolicznej i przyjaznej dla środowiska struktury, inspirowanej lokalnymi tradycjami. Przestrzeń, w której stowarzyszenia i członkowie społeczeństwa będą mogli spotykać się i dyskutować na tematy związane z równością i prawami człowieka, gwarantując zaangażowanie i emancypację społeczności żeńskiej na rzecz społecznego, gospodarczego i politycznego rozwoju regionu. Równość płci jest w rzeczywistości nie tylko podstawowym prawem człowieka, ale także warunkiem koniecznym dla dobrze prosperującego świata. Zapewnienie wszystkim równego dostępu do edukacji, opieki medycznej i zatrudnienia, a także możliwości udziału w procesach decyzyjnych, będzie promować zrównoważoną gospodarkę, która przyniesie korzyści społeczeństwu i całej ludzkości. Obecnie w Afryce Subsaharyjskiej, Oceanii i Azji Zachodniej młodym kobietom często uniemożliwia się uczęszczanie do szkoły podstawowej i średniej ze względu na kwestie finansowe, polityczne i kulturowe. W Afryce Północnej kobiety zajmują mniej niż jedną piątą wszystkich płatnych stanowisk w sektorach pozarolniczych, a w zaledwie 46 krajach kobiety zajmują ponad 30% mandatów w parlamencie. Właśnie dlatego, że równość płci ma kluczowe znaczenie dla przyszłości nowych pokoleń, znajduje się ona na piątym miejscu na liście „Celów Zrównoważonego Rozwoju” ustanowionej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu wyeliminowania wszelkich form dyskryminacji i przemocy, ochrony praw wszystkich płci i świadczenia usług ochrony socjalnej, gwarantując tym samym udział kobiet na wszystkich płaszczyznach podejmowania decyzji. Dlatego też, aby promować tę kwestię i chronić prawa kobiet, tematem konkursu jest „Dom Kobiet”, który musi integrować się z otaczającym go kontekstem środowiskowym i kulturowym oraz promować wartości równości płci, interpretując je na nowo z perspektywy ekologicznej i zrównoważonej architektury, która może zostać zbudowana samodzielnie z lokalną społecznością” – możemy przeczytać w opisie konkursu.

Zwycięzcy konkursu otrzymają niezwykłą szansę na odbycie stażu w prestiżowych studiach architektonicznych – Kengo Kuma Associates, Miralles Tagliabue EMBT i SBGA. Projekt, który otrzyma pierwszą nagrodę zostanie zrealizowany. Trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia honorowe otrzymają dodatkowo nagrody pieniężne.

Więcej informacji na stronie organizatora.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.