Projekt Domu na łące autorstwa Grupy Verso łączy w sobie minimalizm nowoczesnej architektury i charakter starych wiejskich domów. Odpowiedzialni za projekt architekci, dzięki poszukiwaniu niezwykłej formy i dopasowanych do niej materiałów, stworzyli pełne uroku siedlisko, które zapewni mieszkańcom harmonię w otoczeniu wiejskiego krajobrazu.
Dom na łące powstał niespełna dwa lata temu w malowniczej wsi Cisie, nieopodal Częstochowy. Inspiracją dla projektu Grupy Verso były stare wiejskie domy. Projekt reinterpretuje tradycyjne mieszkalne budownictwo wiejskie, ubierając kojarzące się z wiejskimi zabudowami kolory i faktury w odważną formę.
Budynek został zaprojektowany na klasycznym planie prostokąta, jego kształt różni się jednak od formy typowego domu jednorodzinnego – dzięki niestandardowemu projektowi dachu bryła domu oglądana z lotu ptaka wydaje się zaprzeczać prawom fizyki. Do dachu inspirowanego dachami dwuspadowymi dodano trzeci spad, który nadaje całości nowoczesnego charakteru.
Elewacja domu została obłożona ciemnymi deskami drewnianymi. Aby bardziej upodobnić deski do poczerniałego z upływem czasu drewna pokrywającego stare wiejskie domy, poddano je zabiegom postarzającym, takim jak opalanie. Drewno zyskało dzięki temu głęboki, charakterystyczny kolor, nie tracąc jednocześnie na jakości.
Aby jeszcze bardziej unowocześnić inwestycję, zamiast klasycznych okien zastosowano wąskie okna ciągnące się od sufitu do podłogi. Przeszklona została też ta część domu, w której znajduje się jadalnia. Dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć na maksymalny dopływ naturalnego światła do części domu najchętniej używanej w dzień.
Studio architektoniczne Snøhetta wygrało konkurs na projekt przebudowy placu Eliel i Asema w Helsinkach, przestrzeni publicznej sąsiadującej z zabytkowym dworcem kolejowym. Opracowana wspólnie z fińskimi praktykami Davidsson Tarkela Oy i WSP propozycja ma na celu zwiększenie mobilności w mieście poprzez ponowne połączenie jego zabytkowych obszarów ze stacją kolejową.
Gottfried Böhm, pierwszy niemiecki architekt, który otrzymał nagrodę Pritzkera, zmarł w wieku 101 lat. O śmierci architekta doniosły dzienniki „Deutsche Welle” i „WDR”.
Amerykańsko-brazylijski artysta fotograf Paul Clemence opublikował pierwsze zdjęcia Martin Luther King’s Memorial Library po zakończeniu prac renowacyjnych. Budynek biblioteki, pierwotnie zaprojektowany przez Miesa van der Rohe, znajduje się w Waszyngtonie. Renowacja, za której wizję odpowiada holenderska grupa architektoniczna Mecanoo, miała na celu odświeżenie wizerunku budynku i poszerzenie oferty kulturalnej mieszczącej się w nim organizacji. Prace nad projektem trwały od 2014 roku.
Nowoczesne, minimalistyczne projekty domów wcale nie muszą kojarzyć się z chłodem i sterylnością. Dom we Wroclawiu zaprojektowany przez studio JABRAARCHITECTS wyróżnia się pełną lekkości formą i minimalistyczną bryłą, pozostając jednocześnie miejscem pełnym uroku i rodzinnego ciepła.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.