Klygga. Nowa inwestycja w centrum Helsinek

Klygga. Nowa inwestycja w centrum Helsinek

Klygga, zdj. Snøhetta

Studio architektoniczne Snøhetta wygrało konkurs na projekt przebudowy placu Eliel i Asema w Helsinkach, przestrzeni publicznej sąsiadującej z zabytkowym dworcem kolejowym. Opracowana wspólnie z fińskimi praktykami Davidsson Tarkela Oy i WSP propozycja ma na celu zwiększenie mobilności w mieście poprzez ponowne połączenie jego zabytkowych obszarów ze stacją kolejową.

Koncepcja Klygga pozwoli na przywrócenie połączeń między placem Eliel i Asema a miastem, co przyczyni się do rozwoju turystyki i poprawy komunikacji w Helsinkach. Propozycja obejmuje również stworzenie budynku, który zaoferuje mieszkańcom i turystom całą gamę usług. W nowym budynku znajdą się bowiem biura, hotel, powierzchnie handlowe i instytucje kulturalne. Budynek został zaprojektowany w zrównoważony sposób, co widać szczególnie w wykorzystaniu ekologicznych materiałów i wdrażaniu strategii przyjaznego środowisku pozyskiwania energii. Konstrukcja przyciąga wzrok dzięki granitowej fasadzie, która nawiązuje do budynku sąsiadującego z placem dworca.

Klygga, zdj. Snøhetta

 

„Dzięki koncepcji Klyyga plac Eliel i Asema przyczyni się do realizacji strategii miejskiej Helsinek. Rewitalizacja obszaru za pomocą nowej zabudowy, poszerzenie stref dla pieszych o tereny zielone sprawią, że plac Eliel i Asema stanie się tętniącym życiem, ekscytującym miejscem, do którego można będzie udać się, aby pracować, bawić się i relaksować. Nie możemy się doczekać realizacji kolejnych etapów projektu. Już teraz możemy zapewnić, że ta przestrzeń miejska stanie się takim centrum, jakiego wszyscy pragniemy w Helsinkach” – mówi Jenny B. Osuldsen ze studia Snøhetta.

Klygga, zdj. Snøhetta

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.