Studio architektoniczne Snøhetta wygrało konkurs na projekt przebudowy placu Eliel i Asema w Helsinkach, przestrzeni publicznej sąsiadującej z zabytkowym dworcem kolejowym. Opracowana wspólnie z fińskimi praktykami Davidsson Tarkela Oy i WSP propozycja ma na celu zwiększenie mobilności w mieście poprzez ponowne połączenie jego zabytkowych obszarów ze stacją kolejową.
Koncepcja Klygga pozwoli na przywrócenie połączeń między placem Eliel i Asema a miastem, co przyczyni się do rozwoju turystyki i poprawy komunikacji w Helsinkach. Propozycja obejmuje również stworzenie budynku, który zaoferuje mieszkańcom i turystom całą gamę usług. W nowym budynku znajdą się bowiem biura, hotel, powierzchnie handlowe i instytucje kulturalne. Budynek został zaprojektowany w zrównoważony sposób, co widać szczególnie w wykorzystaniu ekologicznych materiałów i wdrażaniu strategii przyjaznego środowisku pozyskiwania energii. Konstrukcja przyciąga wzrok dzięki granitowej fasadzie, która nawiązuje do budynku sąsiadującego z placem dworca.
„Dzięki koncepcji Klyyga plac Eliel i Asema przyczyni się do realizacji strategii miejskiej Helsinek. Rewitalizacja obszaru za pomocą nowej zabudowy, poszerzenie stref dla pieszych o tereny zielone sprawią, że plac Eliel i Asema stanie się tętniącym życiem, ekscytującym miejscem, do którego można będzie udać się, aby pracować, bawić się i relaksować. Nie możemy się doczekać realizacji kolejnych etapów projektu. Już teraz możemy zapewnić, że ta przestrzeń miejska stanie się takim centrum, jakiego wszyscy pragniemy w Helsinkach” – mówi Jenny B. Osuldsen ze studia Snøhetta.
Zaprojektowany przez BIG-Bjarke Ingels Group i CRA-Carlo Ratti Associati, CapitaSpring to najnowszy punkt na panoramie Singapuru. Niedawno ukończona 280-metrowa wiezą, uważana za jedną z najwyższych budowli w mieście, zaoferuje miastu powierzchnie biurowe, rozległe ogrody, lokale mieszkalne i handlowe, a także restauracje i przestrzenie publiczne.
Projekt Grimshaw, Storm Forest Biome, wszedł w zaawansowaną fazę budowy. Budynek, który zostanie obsadzony roślinnością o powierzchni ponad 27 000 metrów kwadratowych, czerpie inspiracje z natury.
Jaka jest rola architektury w kształtowaniu środowiska naturalnego i w jaki sposób może przyczynić się ona do poprawy warunków klimatycznych na świecie? Oto pytania, przed którymi w obliczu kryzysu klimatycznego już teraz stają architekci z całego świata. Zagadnienia te stały się myślą przewodnią twórców Pawilonu Tureckiego na La Biennale di Venezia.
Fundacja PUSZKA i m.st. Warszawa zapraszają do udziału w konkursie FUTUWAWA. Konkurs otwarty dla wszystkich (również dla młodzieży i dzieci!) ma na celu wyłonić najciekawszą wizję Stolicy za trzydzieści lat.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.