Dom w Kobylanach

Dom w Kobylanach

Dom w Kobylanach, zdj. MEEKO Architekci

W Kobylanach, nieopodal krakowskiego Zabierzowa, powstał nietuzinkowy dom projektu studia architektonicznego MEEKO Architekci. W tym projekcie wysokiej jakości architektura przeplata się z wyjątkowymi krajobrazami Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Zrealizowany w roku 2019 dom sprawia wrażenie nowoczesnej, bezpiecznej i przytulnej twierdzy. Ten budynek mieszkalny, choć zaprojektowany i zrealizowany został przed kilkoma laty, nie zestarzał się ani o dzień.

W historii tego projektu – jak w wielu innych przypadkach – istotną rolę odegrały zalecenia planu miejscowego. Ograniczenia i zalecenia na danych obszarach bywają dużym utrudnieniem dla architektów, czasami mogą nawet stanąć na drodze inwestorów do wymarzonego domu, często jednak pobudzają projektantów do wzmożonej kreatywności i artystycznych poszukiwań. Tak też było w tym wypadku – plan miejscowy jasno określał kształt dachu jako graniastosłup o przekroju trójkąta. To właśnie ten zapis zachęcił zespół z MEEKO Architekci do poszukiwań formy, łączącej dwuspadowy dach z nowoczesnymi i minimalistycznymi trendami, które podobały się inwestorom.

Dom w Kobylanach, zdj. MEEKO Architekci

 

„Przeszklenia na całą wysokość kondygnacji kadrują otaczający krajobraz do wnętrza. Elementem uzupełniającym kontakt z przyrodą jest klomb z bujną zielenią trawiastą oraz charakterystycznym drzewem w postaci purpurowolistnego klonu palmowego. Ten akcent kolorystyczny przełamuje w energetyzujący sposób harmonijnie zakomponowane elewacje w tonacjach szarości” – mówią architekci z zespołu odpowiedzialnego za projekt domu w Kobylanach.

Dom w Kobylanach, zdj. MEEKO Architekci

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.