Architekci z Pracowni Architektury Głowacki proponują nowy wizerunek gotowych projektów domów mieszkalnych – w ich wykonaniu są one funkcjonalne, ponadczasowe i z klasą. Czy inne biura architektoniczne pójdą w ich ślady?
Gotowe projekty domów mieszkalnych, choć niezwykle popularne i często wybierane przez prywatnych inwestorów, nie cieszą się dobrą sławą wśród znawców architektury. Takim projektom zarzuca się, że nie będą odpowiadać na potrzeby mieszkańców tak, jak odpowiadałby zaprojektowany specjalnie dla nich, uwzględniający ich upodobania i styl życia budynek. Ponadto, ocenia się je często jako wizualnie nieciekawe i nienadążające za wciąż zmieniającymi się trendami w projektowaniu.
Architekci z wrocławskiego studia PAG udowadniają, że obraz gotowego projektu domu da się zmienić. W nowym katalogu „Domy z głową” przedstawiają Dom w kolorze, czyli zupełnie nowy gotowy dom – funkcjonalny, uniwersalny, o ponadczasowej formie. A co najważniejsze: łatwy do dostosowania do potrzeb klienta.
Tomasz Głowacki z pracowni PAG i współpracujący z nim architekci opracowali koncept balansujący między tradycyjnymi formami mieszkalnymi, atrakcyjnymi nawet dla tych, których awangarda w architekturze nie zachwyca, a nowoczesnym minimalizmem, przejawiającym się w prostocie i „czystości” bryły, a także intensywnym kolorze, którym pokryte są elewacje i strome dachy domów.
O rozmiarze i kolorze Domu decyduje inwestor. Ma do wyboru opcję S o powierzchni 130 metrów kwadratowych lub opcję M, zajmującą 160 metrów kwadratowych, z dodatkową sypialnią i przestronnym garażem. Układ funkcjonalny pozostaje taki sam niezależnie od rozmiaru domu – na dole znajdują się pomieszczenia dzienne, na poddaszu natomiast sypialnie, garderoby i łazienki. Domy, zgodnie z obowiązującymi aktualnie trendami, zostały wyposażone w liczne przeszklenia, dzięki którym wnętrza są lepiej doświetlone i przytulniejsze.
Międzynarodowe studio architektoniczne SOM zaprojektowało most Timber Bridge, który łączy High Line na Manhattanie z odnowionym dworcem Penn Station. Most ten składa się z 128-tonowego, dwusekcyjnego dźwigara typu Warren wykonanego z klejonego drewna warstwowego - inżynieryjnego produktu drzewnego tworzonego przez połączenie wielu mniejszych elementów. Tak przygotowane drewno jest niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu może wspierać ciężkie konstrukcje.
Zaprojektowana przez studio Atkins nowa szkoła średnia w West Sussex otrzymała pozwolenie na budowę od Rady Hrabstwa. Szkoła zostanie zbudowana w ramach nowej inwestycji Homes England w Brookleigh w pobliżu Burgess Hill i zaoferuje usługi edukacyjne dla 900 lokalnych dzieci.
Szwedzka praktyka architektoniczna Tham & Videgård Arkitekter wygrała konkurs na projekt nowego budynku dla Akademii Wojskowej Karlberg w Sztokholmie. Projekt pomimo swojej nowoczesności, nawiązuje wizualny dialog z kontekstem historycznym miejsca, w tym XVII-wiecznym parkiem i pobliskim zabytkowym pałacem.
Obcując ze sztuką, kulturą i historią państw położonych na wschodzie Europy, nietrudno zauważyć, że konie zajmują szczególne miejsce w sercach Słowian. Jako wierni towarzysze codziennej pracy i walki przez wieki inspirowały tutejszych pisarzy i malarzy do opisywania ich dostojeństwa i inteligencji. Organizacje BeeBreeders i Omuli zapraszają architektów i projektantów do udziału w konkursie na projekt Muzeum Koni. Obiekt ma powstać na Łotwie, nieopodal granicy z Estonią.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.