Opuszczone i zaniedbane od lat 70., dziś mają szansę na drugie życie. Wybrano projekt rewitalizacji Targów Oscara Nemeyera.
Z rozmachem
Projekt targów w Tripoli został zamówiony przez rząd Libanu w latach 60. u wybitnego brazylijskiego architekta i designera Oscara Nemeyera. Odważna wizja architekta zakładała stworzenie stuhektarowego placu, który pomieści stałe wystawy, trzy muzea i teatr. Olbrzymie przedsięwzięcie zostało zaprojektowane tak, by rocznie móc przyjmować ponad dwa miliony zwiedzających. Targi miały być zarazem dziełem sztuki, atrakcją i funkcjonalnym centrum libańskiej kultury.
Niestety, nigdy się tak nie stało. Kiedy w latach 70. w Libanie wybuchła wojna domowa, prace nad obiektem przerwano. Od tamtej chwili zapomniane przez Libańczyków i turystów Targi powoli niszczeją.
Pod asfaltem jest las
Władze Libanu w odpowiedzi na fatalny stan, w którym znajduje się plac, rozpisały konkurs na jego rewitalizację. Odzew był ogromny, do jury konkursu wpłynęło bowiem ponad 700 zgłoszeń. Trzeba przyznać, że wymagania postawione przed biorącymi udział w rywalizacji architektami, były ogromne. Nowy projekt miał nie tylko dać drugie życie Targom, ale również stuprocentowo współgrać z wizją artystyczną Nemeyera.
Zwycięzcami konkursu zostali Imad Aoun i Nadim Younes, należący do firmy MDDM z siedzibą w Bejrucie. Zaproponowali w pełni zintegrowaną z projektami Nemeyera koncepcję, której duża część znajduje się pod ziemią. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza prawdopodobieństwo niespójności między starymi i nowymi elementami. Utrzymany w stylu minimalistycznym projekt stawia na beton, szkło i rośliny, które znajdą się nawet pod ziemią.
Nowe budynki Galerii Sztuki Nowej Południowej Walii, zaprojektowane przez studio SANAA, zostaną otwarte dla publiczności jeszcze w tym roku. Rozbudowa, przy której projekcie współpracowało studio Architectus, składa się z szeregu pawilonów o różnych rozmiarach i formach galerii, które umożliwią instytucji na rozszerzenie programu kulturalnego.
Zapadła decyzja o rozpoczęciu prac nad projektem przebudowy nadbrzeża Nowego Jorku. W projekcie River Ring, który zaoferuje mieszkańcom Nowego Jorku setki nowych mieszkań i miejsc pracy, znajdą się budynki zaprojektowane przez BIG.
Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus to konkurs, który ma zaangażować młodych artystów oraz studentów kierunków artystycznych w ważne sprawy społeczne obecne w dyskusji publicznej mieszkańców krajów Unii Europejskiej.
Yona Friedman, znany ze swojej teorii architektury mobilnej i projektu przestrzennego miasta, zmarł 20 lutego, w wieku 96 lat. Urodzony na Węgrzech francuski architekt i teoretyk był jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie sztuki na przełomie lat 50. i 60.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.