Ekologiczny dom dla fundacji po DRUGIE

Ekologiczny dom dla fundacji po DRUGIE

Dom fundacji po DRUGIE, zdj. WXCA

Fundacja po DRUGIE i praktyka architektoniczna WXCA stanęły wspólnie do walki o szczęśliwe życie nastoletnich matek. Dom, którego projekt studio wykonało pro bono, jest nadzieją na lepszą przyszłość dla wchodzących w dorosłość dziewczyn i ich dzieci.

Każdego roku setki młodych, nieusamodzielnionych ludzi zostaje bez dachu nad głową. W szczególnie trudnej znajdują się ciężarne nastolatki, pozostawione bez wsparcia bliskich i profesjonalnej opieki medycznej oraz psychologicznej. Fundacja po DRUGIE swoimi działaniami pomaga osobom w kryzysie bezdomności, w tym nastoletnim matkom, stanąć na nogi i usamodzielnić się. Zespół WXCA stworzył dom, w którym będą mogły czasowo zamieszkać najbardziej potrzebujące podopieczne. Konstrukcja, zaprojektowana w duchu zrównoważonego budownictwa, ma być funkcjonalna i przytulna, a jednocześnie zachęcająca do działania i rozwoju. „Architektura wyznacza nam tutaj nie tylko ramy do życia, ale również przejmuje funkcje społeczne. Piękna przestrzeń będzie też miała wymiar resocjalizacyjny” – opowiada  Agnieszka Sikora z fundacji po DRUGIE.

Dom fundacji po DRUGIE, zdj. WXCA

 

Dom składa się z dwóch brył o spadzistych dachach, które sprawiają wrażenie „wrośniętych w siebie”. Oryginalna forma doskonale współgra z naturalnymi materiałami użytymi w projekcie – nowoczesny kształt koresponduje z ciepłym, przytulnym drewnem, którym obłożono elewację. Na dachach zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, aby uniezależnić budynek energetycznie. Zamontowana zostanie również pompa ciepła oraz system odzyskiwania wody, która zostanie następnie użyta do podlewania ogrodu i w toaletach.  

Dom fundacji po DRUGIE, zdj. WXCA

 

„Poruszyła nas historia podopiecznych fundacji po DRUGIE. Każdy zasługuje na bezpieczny dach nad głową, bez względu na zakręty życiowe, jakie musi pokonywać. Chcieliśmy pomagać mądrze i dlatego stworzyliśmy dom pasywny. Mamy nadzieję, że energia tego zrównoważonego domu wprowadzi też równowagę do życia podopiecznych fundacji” – mówi Jan Kucza‑Kuczyński z pracowni WXCA. 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.