Gurdau. Efektowna winnica w Czechach

Gurdau. Efektowna winnica w Czechach

zdj. Aleš Fiala Studio

Aleš Fiala Studio zaprojektowało winnicę Gurdau w Czechach, która została ukryta pod falistym, zielonym dachem tworząc sztuczne wzgórze. Winica znajduje się w zielonym krajobrazie pól i winnic nieopodal wsi Kurdějov, która od wieków jest jednym z najważniejszych miejsc uprawy winorośli w regionie.

Dążąc do starannego wkomponowania nowego budynku w wyjątkowy czeski krajobraz, Aleš Fiala Studio wykorzystało falisty zielony dach i betonowe tunele, aby stworzyć połączenia między człowiekiem, winem i krajobrazem. „Kontekst krajobrazowy został uwzględniony w postaci delikatnej krzywej – fali w krajobrazie, wzgórza pomiędzy wzgórzami... zadbaliśmy o wkomponowanie budynku w teren i połączenie go z kulturą i naturalną zielenią” – wyjaśnił architekt Aleš Fiala.

zdj. Aleš Fiala Studio

 

Pochyły dach winnicy łączy się z ziemią, pod nim zaś znajduje się elewacja budynku - faliste, dynamiczne kształty, które nawiązują do organicznego charakteru projektu, pozostając jednocześnie nowoczesnymi. Z tyłu budynku duże betonowe kolumny tworzą parking i strefę dostaw. Duże okrągłe otwory w dachu oraz na parterze, zapewniają dostęp naturalnego światła do recepcji i sal degustacyjnych. Wewnątrz betonowa konstrukcja dachu została pozostawiona w stanie surowym, dzięki czemu całość nawiązuje do niezwykle popularnego w ostatnich latach industrialnego trendu. Kontrastują one z drewnianymi listwami pokrywającymi ściany w przytulnej recepcji i sali degustacyjnej, której centrum stanowi kominek wykonany z betonu i stali.

zdj. Aleš Fiala Studio

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.