David Adjaye dla Africa Institute

David Adjaye dla Africa Institute

Africa Institute, zdj. David Adjaye

Studio Adjaye Associates zaprezentowało projekt Africa Institute, pierwszego centrum poświęconego badaniom nad kulturą Afryki i afrykańskiej diaspory żyjącej w Emiratach Arabskich. Kampus o powierzchni 31 882 metrów kwadratowych powstanie w samym sercu Sharjah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak zapowiadają autorzy projektu, „wprowadzi on całkowicie nowe nurty myślenia i działania do świata akademickiego”.

Kompleks składa się z pięciu budynków, posiadających od czterech do siedmiu kondygnacji. Konstrukcje nie przylegają do siebie – studio architektoniczne postanowiło wykorzystać wolną przestrzeń do stworzenia wyjątkowej, cieszącej oko kompozycji. Projekt i typologia konstrukcji są inspirowane lokalną architekturą, której znakiem rozpoznawczym są obszerne dziedzińce otoczone solidnymi murami.

Africa Institute, zdj. David Adjaye

 

To właśnie dziedzińce wyróżniają projekt spośród innych – znajdują się one na parterze i pierwszym piętrze, oferując użytkownikom zacienione miejsce do odpoczynku i ochłody. Znajdą się za nich zbiorniki wodne, które ochłodzą przestrzeń i donice z roślinnością, która oczyści powietrze. Elewacja budynku wykonana jest z betonu niskowęglowego, który ogranicza bezpośrednie nasłonecznienie i pochłania ciepło w ciągu dnia.

Africa Institute, zdj. David Adjaye

 

W czterech z pięciu budynków znajdą się kluczowe dla Instytutu przestrzenie – sale edukacyjne i wystawowe, biblioteka, archiwum, sale widowiskowe, restauracja oraz księgarnia. Piąty budynek zaś będzie pełnił funkcję swoistej bramy do kampusu, wprowadzając zwiedzających w fascynujący świat afrykańskiego dziedzictwa kulturowego.

Africa Institute, zdj. David Adjaye

 

„Wybraliśmy Davida Adjaye do stworzenia siedziby tej ważnej instytucji ze względu na jego doświadczenie w projektowaniu budynków, które sprzyjają edukacji, współpracy i budowaniu społeczności. […] Zdolność Davida do stworzenia tak pięknej sekwencji różnorodnych i przyjaznych przestrzeni sprawią, że Africa Institute stanie się ośrodkiem edukacji, który będzie służył lokalnym mieszkańcom, a także naszym przyjaciołom w Afryce i na całym świecie”- mówi prezes Africa Institute, Hoor Al Qasimi.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.