Minimalistyczny dom projektu pracowni Calca

Minimalistyczny dom projektu pracowni Calca

Minimalistyczny dom, zdj. Calca

Poznańskie studio architektury Calca przedstawia nowy projekt domu jednorodzinnego, w którym zamieszka kilkuosobowa rodzina i… kilka samochodów. Budynek został zaprojektowany tak, by umożliwić inwestorowi - miłośnikowi motoryzacji - na przechowywanie swoich cennych nabytków w garażach, przy jednoczesnym zachowaniu surowej, perfekcyjnie czystej formy bryły.

Dom projektu studia Calca jest przykładem ekstremalnego minimalizmu – jego bryła składa się z dwóch prostopadłościanów, ułożonych jeden na drugim i przesuniętych wobec siebie tak, by tworzyły kąt prosty. Ten prosty zabieg formalny pozwolił na uzyskanie naturalnego nadwieszenia, które będzie pełnić funkcję dachu nad obszernym tarasem. Zostało ono podparte słupami ze stali, ułożonymi i nachylonymi tak, by sprawiały wrażenie przypadkowości. Architekci utrzymują, że ten element budynku był inspirowany naturą, jej nieregularność i asymetria.

Minimalistyczny dom, zdj. Calca

Tym, co w projekcie pracowni Calca przyciąga wzrok i zastanawia jest w pewnością ograniczona liczba okien w budynku. Większość z nich – w tym obszerne przeszklenia w części dziennej – została   umieszczona po jednej stronie budynku, od strony ogrodu. Zapewni to mieszkańcom więcej prywatności i pozwoli na czucie się komfortowo we własnym domu.

Minimalistyczny dom, zdj. Calca

Jako że dom został zaprojektowany dla wielbiciela motoryzacji, nie mogło zabraknąć w nim miejsca na garaże – zostały one umieszczone we frontowej części domu. Każdy z nich pomieści dwa samochody.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.