Chylimy głowy nad tempem rozwoju regionu Shenzhen w Chinach. Do rozbudowy kolejnych dzielnic władze angażują architektów światowej sławy, których projekty wyznaczają nową jakość na rynku architektonicznym. Najnowszym „nabytkiem” Shenzhen będzie konserwatorium muzyczne zaprojektowane przez studio Miralles Tagliabue EMBT.
Projekt konserwatorium jest częścią planu Shenzhen Ten Cultural Facilities of New Era, zakładającego stworzenie dziesięć wyjątkowych obiektów, które w przyszłości staną się istotnymi zabytkami, stanowiących znak naszych czasów. Obok obiektu Miralles Tagliabue EMBT w Shenzhen staną projekty takich praktyk jak Zaha Hadid Architects, SANAA, Jean Nouvel, Sou Fujimoto, MAD czy Dominique Perrault. Większość z wymienionych biur w swoich propozycjach postawiło na wdrażanie idei zrównoważonego budownictwa, dbając o niezależność energetyczną budynków oraz wykorzystanie etycznie pozyskiwanych i nieszkodliwych dla środowiska materiałów.
Konserwatorium stanie tuż przy wejściu do kampusu uniwersyteckiego Shenzhen Longgang, dzięki czemu stanie się „bramą” prowadzącą do świata nauki. Architektom zależało na tym, aby projekt pasował zarówno do swoich architektonicznych sąsiadów, jak i do otaczającego go kontekstu naturalnego. Na kampusie o powierzchni 129,7 tys. metrów kwadratowych znajdą się sale dydaktyczne, pracownie, biblioteka, obiekty sportowe, stołówka, część administracyjna i akademik. Obok budynku głównego znajdzie się teatr, który pomieści 700 widzów oraz sala koncertowa i sale prób.
Otwarto zapisy do dorocznego konkursu organizowanego przez Politechnikę Krakowską – Wnętrze, światło, cień. Uczestnicy konkursu będą musieli wykazać się zmysłem architektonicznym, dzięki któremu zaprojektują wyjątkowe wnętrze.
Royal Institute of British Architects nagrodził szpital Friendship Hospital w Bangladeszu, zaprojektowany przez zespół Kashef Chowdhury/URBANA. Realizacja otrzymała prestiżową nagrodę RIBA 2021, przyznawaną co dwa lata projektom wyróżniającym się doskonałym projektem i wywierającym pozytywny wpływ na społeczeństwo.
Pierwszy projekt studia Herzog & de Meuron w Korei został ukończony i ma zostać otwarty we wrześniu tego roku. Mieszcząca się w sercu Cheongdam Dong, dzielnicy handlowej w Seulu, inwestycja organizacji ST International i SongEun Art Space będzie oferować przestrzenie artystyczne, różnorodne nowe przestrzenie wystawiennicze i biura. Wystawa inauguracyjna przewidziana jest na 28 września, a jej kuratorem będzie szwajcarska firma architektoniczna we współpracy z Fundacją Sztuki i Kultury SongEun.
5 grudnia 2019 r. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie miała miejsca gala, podczas której jury składające się z ponad 150 specjalistów wręczyło nagrody w plebiscycie produktów do aranżacji i wykończenia wnętrz. W kategorii "Okna i Drzwi" wyróżnienie otrzymała firma Internorm, której drzwi podnoszono-przesuwne KS 430 z automatycznym zamykaniem doceniono za rewelacyjny system ComfortDrive, wzorową izolację termiczną oraz solidne przeszklenie antywłamaniowe.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.