Muzeum Kultury Kadokawa

Muzeum Kultury Kadokawa

Muzeum Kultury Kadokawa, zdj. Kengo Kuma Associates

Firma architektoniczna Kengo Kuma & Associates we współpracy z praktyką Kajima Design definitywnie zakończyły prace nad Muzeum Kultury Kadokawa w Tokorozawie w Japonii. Muzeum, położone około 30 kilometrów na zachód od centrum Tokio, powstało jako część planu Tokorozawa Sakura Town, kompleksu kulturalnego obejmującego muzea, biura, hotele i restauracje.

Obiekt charakteryzuje się granitową fasadą, formą przypominającą olbrzymi, naturalny głaz. Monolityczny, olbrzymi budynek sprawia wrażenie organicznie wrośniętego w otoczenie, a jednocześnie zaskakuje i inspiruje swoją nowoczesną kubaturą. Do stworzenia elewacji użyto niemal 20 tysięcy odłamków granitu o nazwie Black Fantasy, wydobywanego wyłącznie w Chinach. Do zestawienia przestrzeni kulturalnej z prymarną formą głazu zainspirowało twórców położenie geograficzne Muzeum. „To miejsce, czyli Płaskowyż Musashino, powstało w wyniku zderzenia czterech płyt tektonicznych otaczających Japonię” – wyjaśniają architekci.

Muzeum Kultury Kadokawa, zdj. Kengo Kuma Associates

 

Na terenie Muzeum Kultury znajdzie się również niewielki hotel, którego motywem przewodnim jest japońska sztuka animacji, wewnętrzny pawilon, w którym będą organizowane wystawy i wydarzenia kulturalne oraz księgarnia. Samo muzeum, zdaniem jego twórców i kuratorów, aspiruje do roli ośrodka wymiany wszystkich gatunków sztuki, od wysokiej sztuki, przez jej tradycyjne odłamy, aż po współczesną japońską kulturę popularną. „Muzeum Kultury Kadokawa to futurystyczny kulturowy labirynt, który w trójwymiarowy i przekrojowy sposób miesza binarne opozycje wprowadzone przez czasy współczesne, takie jak miasta i przedmieścia lub kultura wysoka i kultura niska” – o swoim projekcie opowiadają architekci z Kengo Kuma & Associates.

Muzeum Kultury Kadokawa, zdj. Kengo Kuma Associates

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.