Naturalny dom DNA Architekci

Naturalny dom DNA Architekci

Dom z zielonym dachem, zdj. DNA Architekci

Trendy w architekturze zmieniają się z roku na rok. Od pewnego czasu obserwujemy powrót motywów inspirowanych naturą, wiejskim krajobrazem i tradycyjnym budownictwem – architekci, szukając inspiracji, sięgają po formy budynków gospodarczych, wykorzystują również naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Przykładem domu czerpiącego z natury i tradycji jest Dom z zielonym dachem projektu DNA Architekci.

Forma budynku nawiązuje kształtem do charakterystycznej polskiej stodoły wykańczanej drewnem w postaci pionowych desek oraz z dachem wykończonym blachą. W projekcie nawiązano do materiału elewacyjnego tradycyjnych stodół wykorzystując drewno opalane w technologii Shou Sugi Ban, dzięki czemu budynek zyskuje oryginalny charakter. Zielony dach tworzy przeciwieństwo dla tradycji, a jego zieleń współgra z czarnymi deskami elewacyjnymi” – piszą o projekcie architekci na swojej stronie internetowej.

Dom z zielonym dachem, zdj. DNA Architekci

 

Połączenie domu z naturą zostało podkreślone poprzez „oparcie” go na znajdującej się na działce budowlanej skarpie. Tym sposobem uzyskano ciągłość estetyczną pomiędzy porośniętym trawą dachem a otoczeniem – dom wydaje się dzięki temu nieco ukryty, wrośnięty w naturę. Jak wskazują architekci, połączenie czarnej elewacji i białych okiennic ma budzić skojarzenia z minimalistyczną, lecz niezwykle przytulną i klimatyczną architekturą skandynawską. Aby podkreślić kolory użyte w projekcie – czerń desek na elewacji i zieleń trawy, do wykończenia murowanych elementów takich jak taras czy mur na skarpie użyto jasnoszarego kamienia.

Dom z zielonym dachem, zdj. DNA Architekci

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.