Trendy w architekturze zmieniają się z roku na rok. Od pewnego czasu obserwujemy powrót motywów inspirowanych naturą, wiejskim krajobrazem i tradycyjnym budownictwem – architekci, szukając inspiracji, sięgają po formy budynków gospodarczych, wykorzystują również naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Przykładem domu czerpiącego z natury i tradycji jest Dom z zielonym dachem projektu DNA Architekci.
Forma budynku nawiązuje kształtem do charakterystycznej polskiej stodoły wykańczanej drewnem w postaci pionowych desek oraz z dachem wykończonym blachą. W projekcie nawiązano do materiału elewacyjnego tradycyjnych stodół wykorzystując drewno opalane w technologii Shou Sugi Ban, dzięki czemu budynek zyskuje oryginalny charakter. Zielony dach tworzy przeciwieństwo dla tradycji, a jego zieleń współgra z czarnymi deskami elewacyjnymi” – piszą o projekcie architekci na swojej stronie internetowej.
Połączenie domu z naturą zostało podkreślone poprzez „oparcie” go na znajdującej się na działce budowlanej skarpie. Tym sposobem uzyskano ciągłość estetyczną pomiędzy porośniętym trawą dachem a otoczeniem – dom wydaje się dzięki temu nieco ukryty, wrośnięty w naturę. Jak wskazują architekci, połączenie czarnej elewacji i białych okiennic ma budzić skojarzenia z minimalistyczną, lecz niezwykle przytulną i klimatyczną architekturą skandynawską. Aby podkreślić kolory użyte w projekcie – czerń desek na elewacji i zieleń trawy, do wykończenia murowanych elementów takich jak taras czy mur na skarpie użyto jasnoszarego kamienia.
Projekt Camden Highline, który ma na celu przekształcenie nieużywanego odcinka wiaduktu kolejowego w nowy park i trasę spacerową, został zgłoszony do zatwierdzenia przez władze Londynu. Stworzenie wizji zostało powierzone zespołowi kierowanemu przez architektów z James Corner Field Operations, w skład którego wchodzą vPPR Architects, Hew Locke, organizacja Street Space i projektant zieleni Piet Oudolf.
Zespół japońskich artystów i architektów prezentuje dziewięć tymczasowych pawilonów architektonicznych, które staną w kilku strategicznych miejscach Tokio, nieopodal Stadionu Narodowego zaprojektowanego przez Kengo Kumę. Obiekty powstaną w ramach przedsięwzięcia Pavilion Tokyo 2021, towarzyszącego odbywającym się obecnie Igrzyskom Olimpijskim.
Rozstrzygnięto krajowy konkurs na Modernizację Roku. Nagrodę w kategorii "Obiekty kultury" w XXIV edycji konkursu otrzymała realizacja Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach w województwie Wielkopolskim. Za zwycięskim projektem nowoczesnego Centrum stoją pracownie architektoniczne AKPB Architekci/P. Bartosik i APA ARCHES.
Za projekt pawilonu odpowiada rumuńskie biuro architektoniczne CUMULUS. Wizja architektów została zatytułowana New Nature, czyli "nowa natura".
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.