
Poznań szuka pomnika. Konkurs
Miasto Poznań zaprasza artystów – rzeźbiarzy oraz tworzących instalacje artystyczne do dwuetapowego konkursu na projekt króla Przemysła II. Konstrukcja stanie na Wzgórzu Przemysła, tuż obok Starego Rynku.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała polska lista projektów nominowanych przez SARP do prestiżowej nagrody architektonicznej European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022. W konkursie weźmie udział 20 wyjątkowych projektów z polskiego podwórka. Ich listę znajdziecie poniżej.
Nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana od roku 1987. Jako nagroda, którą przed laty zaadaptowała Unia Europejska, jest wyróżnieniem, którego pragną europejscy twórcy. Najwięcej zgłoszeń spłynęło w tym roku z Hiszpanii, zaraz za nią natomiast znajdują się Francja i Niemcy. Łącznie jury konkursu otrzymało prawie 450 realizacji z całej Europy. Na liście polskich projektów, ułożonej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, znalazło się dwadzieścia wyjątkowych projektów.
1. P4 budynek biurowo-usługowo-hotelowy
2. Enklawa przyrodnicza Bobrowisko
3. Centrum Aktywności Lokalnej
4. Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
5. Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach
6. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
7. Dom dla Bezdomnych w Jankowicach
8. Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu
9. Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu
10. Modelowe osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, etap I
11. Elektrownia Powiśle
12. Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach
13. Riverview
14. Budowa Centrum Komunikacyjnego - przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu dworca autobusowego w Kielcach
15. Klasztor Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim
16. Projekt trzech stacji metra C06,C07 i C08 II linii metra odcinka zachodniego w Warszawie wraz ze szlakami
17. Nowy Werdon
18. Centrum Aktywności Lokalnej
19. Strefa Aktywności w Chorzowie
20. Nowy Nikiszowiec Zespół Dostępnej Zabudowy Wielorodzinnej w Katowicach
Gratulujemy nominowanym i życzymy powodzenia w dalszej, międzynarodowej rywalizacji!
Miasto Poznań zaprasza artystów – rzeźbiarzy oraz tworzących instalacje artystyczne do dwuetapowego konkursu na projekt króla Przemysła II. Konstrukcja stanie na Wzgórzu Przemysła, tuż obok Starego Rynku.
Przez kontrowersje wokół weneckiego La Biennale mogliśmy zapomnieć o obserwowaniu wydarzeń z naszego rodzimego podwórka. A już w ten weekend rozpocznie się wielkie święto projektowania wnętrz, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
W Trójmieście startują prace nad interesującą realizacją studia Arch-Deco. Projekt osiedla Oliva Koncept zakłada połączenie przemyślanego dizajnu i udogodnień wykorzystujących najnowsze technologie.
Dokładnie za 3 lata, w październiku roku 2022, zobaczymy wyniki kilkuletniej pracy architektów i budowniczych przy realizacji nowego projektu jednego z terminali portu wycieczkowego statków Cruise Line w Miami.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.