Nowa dzielnica Bergen projektu TREDJE NATUR

Nowa dzielnica Bergen projektu TREDJE NATUR

Nowa dzielnica Bergen, zdj. TREDJE NATUR

Duńska firma architektoniczna TREDJE NATUR w ścisłej współpracy z firmami Entasis, Matter by Brix i MOE opracowała projekt nowej dzielnicy o powierzchni 40 hektarów w Bergen w Norwegii. Inwestycja ma na celu ożywienie lokalnych terenów i przywrócenie ich do użytku.

Plan studia TREDJE NATUR przedstawia ekologiczną dzielnicę skoncentrowaną na gospodarce współdzielnej, odnawialnych materiałach budowlanych i strategiach adaptacji do zmieniającego się klimatu. Mówiąc o projekcie, architekci podkreślają silny związek Bergen z fiordem, naturą i historią.

Nowa dzielnica Bergen, zdj. TREDJE NATUR

Jak stwierdza zespół, ich projekt „zapewnia silny związek z istniejącymi cechami tkanki miejskiej i łączy lokalizacje najbardziej istotne dla tożsamości Bergen”. Połączone zostaną np. tereny zielone z nadbrzeżem. Miejsca, wybierane przez mieszkańców miasta na kierunek weekendowych wycieczek, zostaną połączone naturalną dróżką.

Nowa dzielnica Bergen, zdj. TREDJE NATUR

Dzielnica nie jest jednak przeznaczona tylko i wyłącznie do błogiego relaksu w weekendowe popołudnia. Znajdą się w niej także obiekty badawcze i biznesowe. Dzielnica położona najbliżej wybrzeża pomieści Instytut Badań Morskich oraz inne instytucje zajmujące się badaniem i ochroną morza, a także duże, atrakcyjne dla turystów akwarium. W nowej dzielnicy Bergen znajdą się również mieszkania – zabudowa mieszkalna została nazwana Sugarhouse Square, a idee, która jej przyświecają to wspólnota, dzielenie się i dbanie o więzy sąsiedzkie.

Nowa dzielnica Bergen, zdj. TREDJE NATUR

Nieopodal mostu Puddefjord powstanie natomiast odcinek biznesowy, nazwany przewrotnie Under The Bridge. Wszystkie budynki, obiekty i publiczne przestrzenie, które powstaną w ramach inwestycji, zostały zaprojektowane tak, by ograniczyć jak najbardziej emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.