Nowy dworzec Nyugati. Przebudowa stacji w Budapeszcie

Nowy dworzec Nyugati. Przebudowa stacji w Budapeszcie

Dworzec Nyugati, zdj. Grimshaw

Studio architektoniczne Grimshaw we współpracy z firmami Nautes Architects, WSP, Vogt i Turner & Townsend zajęło pierwsze miejsce w konkursie na projekt rewitalizacji budapeszteńskiego dworca kolejowego Nyugati. Projekt połączy stację z miastem i przywróci obszarowi, na którym znajduje się dworzec, funkcjonalność.

Celem przebudowy dworca jest zwiększenie pojemności stacji i poprawa jego funkcjonalności, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznych cech Hali Eiffla. Zwycięski projekt autorstwa studia Grimshaw został doceniony przez jury konkursu ze względu na oryginalną i nowoczesną estetykę, nawiązującą do historycznego charakteru Budapesztu. Dworzec Nyugati dzięki przebudowie zyska jasne, przeszklone przestrzenie, które pozwolą podróżnym na swobodne i intuicyjne poruszanie się po obiekcie. Wschodnia i zachodnia strona budynku zostaną połączone mostem, który rozciąga się nad stacjami.

Dworzec Nyugati, zdj. Grimshaw

 

Centralnym elementem naszej koncepcji jest ochrona dziedzictwa architektonicznego, a także architektoniczny recykling i poprawa jakości podróży. Koncepcja, która została opracowana we współpracy naszych studiów w Londynie i Sydney z lokalnymi i międzynarodowymi konsultantami, chroni i zachowuje dziedzictwo stacji Nyugati, a także czyni z przestrzeni dworca miejsce przyjazne obywatelom. Zwiększą się możliwości podróżowania, dworzec stanie się także tętniącym życiem celem podróży w tym pięknym, historycznym mieście. Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani zwycięzcami tego konkursu i cieszymy się na współpracę z Agencją Rozwoju Budapesztu” – mówi Mark Middleton z Grimshaw.

Dworzec Nyugati, zdj. Grimshaw

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.