Nowy dworzec w Kolonii

Nowy dworzec w Kolonii

Dworzec Główny w Kolonii, zdj. Jürgen Mayer

Niemiecki architekt Jürgen Mayer wygrał konkurs na projekt nowej elewacji Dworca Głównego w niemieckiej Kolonii. Obiekt znajduje się na Breslauer Platz. Propozycja doda do oryginalnego budynku przyciągającą wzrok fasadę i zielone tarasy na dachu, obsadzone występującymi lokalnie gatunkami roślin.

Nowy projekt Dworca Głównego stawia na rozwiązania przyjazne środowisku i mieszkańcom miasta: gromadzenie wody deszczowej, naturalną ochronę przed deszczem, wiatrem i światłem słonecznym oraz jasne i intuicyjne rozplanowanie przestrzeni. Istniejący budynek dworca zostanie znacznie rozbudowany, a jego dach pokryją różnorodne rośliny. Konstrukcja elewacji będzie opierać się na materiałach pochodzących z recyklingu. Co więcej, architekt i inwestorzy wybiorą takie surowce, dzięki którym uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery przy budowie i użytkowaniu obiektu.

Dworzec Główny w Kolonii, zdj. Jürgen Mayer

 

Projektując, twórca nowej wizji dworca brał pod uwagę jego oryginalny budynek. Wejście do części podziemnej zwieńczone jest trójkątnym pawilonem i właśnie on był punktem odniesienia dla Jürgena Mayera. „Dzięki wyjątkowej architekturze projekt ten wyznacza zupełnie nowe miejskie akcenty: jest przyjazny dla klimatu i otwarty – tak jak samo nasze miasto” – mówi Henriette Reker, burmistrzyni Kolonii.

Dworzec Główny w Kolonii, zdj. Jürgen Mayer

 

Wizja Mayera jest wspierana przez niemieckich przedsiębiorców z branży kolejowej. Deutsche Bahn AG, niemiecka firma kolejowa, podkreśliła swój wkład w zrównoważony rozwój Kolonii poprzez zaangażowanie w ten wyjątkowy projekt.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.