Od fabryki do centrum kultury. Pearl Art Gallery

Od fabryki do centrum kultury. Pearl Art Gallery

Pearl Art Gallery, zdj. CHYBIK + KRISTOF

Pracownia architektoniczna CHYBIK + KRISTOF została ogłoszona zwycięzcą konkursu na nowy obiekt kulturalny, który ma uświetnić przestrzeń publiczną w Ústí nad Orlicí w Czechach. Dawna fabryka włókiennicza zostanie przekształcona w wielofunkcyjne centrum kultury. Zrewitalizowany budynek uzupełni istniejącą infrastrukturę kulturalną zlokalizowaną w pobliżu centrum miasta.

W 2009 roku fabryka Pearl Textile została zamknięta i przez wiele lat nie była używana przez miasto. Dzięki interwencji architektów ze studia CHYBIK + KRISTOF  ten zabytkowy budynek stanie się galerią sztuki nowoczesnej, służącą społeczeństwu i wnoszącą istotny wkład w życie społeczności.t Jak mówią odpowiedzialni za projekt architekci i inwestorzy, rewitalizacja pozwoli miastu stać się nowym centrum kulturalnym regionu, mającym na celu przyciągnięcie wielu europejskich turystów.

Pearl Art Gallery, zdj. CHYBIK + KRISTOF

 

Na szczycie odnowionego budynku znajdzie się podświetlony szyld Pearl Art Gallery, dzięki czemu budynek będzie widoczny dla całej okolicy. Dodatkowo do nieruchomości dodano dwie nowe przestrzenie publiczne, aby uaktywnić otaczającą ją przestrzeń. Dziedziniec i plac Piazzetta w narożniku frontowym zachęcają gości do odwiedzenia centrum, a znajdująca się na parterze kawiarnia tworzy naturalne połączenia z otoczeniem.

Pearl Art Gallery, zdj. CHYBIK + KRISTOF

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.