W ubiegłym miesiącu, 22 października 2021 rozpoczął się weekend otwarcia nowego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nowo otwarte NOMUS, czyli Nowe Muzeum Sztuki, zaoferowało mieszkańcom Gdańska szeroki wybór wydarzeń kulturalnych już w dzień otwarcia.
Nowy oddział Muzeum Narodowego powstał w historycznie znaczącej dzielnicy miasta – dawnym terenie Stoczni Gdańskiej, przy ulicy Jaracza. Wbrew pozorom, wybrane przez zarząd Muzeum miejsce budzi w mieszkańcach miasta skojarzenia ze sztuką i kulturą. Dawniej w tym samym poprzemysłowym, wzniesionym w czasach II wojny światowej budynku mieścił się Instytut Sztuki Wyspa, prezentujący dzieła sztuki nowoczesnej.
Aby przystosować wiekowy budynek do potrzeb Muzeum i jego gości, zdecydowano się na generalny remont, który poprawił jego funkcjonalność i atrakcyjność. Dodano wygodne przestrzenie wystawiennicze oraz sale, w których mogą być organizowane wydarzenia kulturalne takie jak przedstawienia i pokazy filmów, sale edukacyjne, pracownie artystyczne, a także kawiarnię i kącik dla dzieci. Autorzy projektu przebudowy nie zdecydowali się jednak na znaczące zmiany w aspekcie wizualnym budynku. Postanowili zachować jego charakterystyczną ceglaną elewację, która jest ważną częścią architektonicznej tożsamości tej części miasta.
„Stworzyliśmy przyjazną przestrzeń, w której chcemy rozmawiać z widzami o współczesnym świecie poprzez medium sztuki, a samą sztukę czynić bliską, zrozumiałą i dostępną dla widza Oprócz sal wystawowych w budynku NOMUS-a będzie można znaleźć przestrzeń o nazwie <<Znajomi znad morza>>. To nasze miejsce spotkań i działań społecznych, z kawiarnią, kącikiem sensorycznych zabaw dla dzieci i księgarnią. Na parterze będzie można wziąć udział w projekcjach filmowych, wydarzeniach na żywo, dyskusjach i koncertach. Nasza czytelnia umożliwi studiowanie publikacji o sztuce współczesnej, a sala edukacyjna oferuje możliwość udziału w zajęciach i warsztatach” – mówi Aneta Szyłak, kierowniczka Nowego Muzeum Sztuki.
Kanadyjskie studio architektoniczne Atelier l'Abri przedstawia projekt budynków A-Frame, które powstały dla agroturystyki Farouche Tremblant w Parku Narodowym Mon-Tremblant w Quebecu. Ideą projektu było stworzenie budynków, które wpisują się w naturalne otoczenie.
Organizatorzy Łodź Design Festival, jednego z największych festiwali projektowania w Polsce, zachęcają młodych artystów do uczestnictwa w konkursie wzorniczym Make me! To wyjątkowa okazja, aby zaprezentować swoje zdolności i idee, a także nawiązać znajomości z innymi twórcami.
Nieopodal Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, w wyjątkowych okolicznościach przyrody, powstał nowy projekt mieszkalny studia Tecla Architektura i Urbanistyka. Budynek, nawiązujący do tradycyjnej architektury regionalnej, realizuje wizję archetypicznego, sielskiego domu – rustykalnego, pełnego uroku i niezwykle prostego.
Pogmatwana historia tego oryginalnego domu położonego w miejscowości nieopodal Szczecina zakończyła się happy endem. Jest to zasługą architektów z REFORM Architekt, którzy do ukończonego w ubiegłym roku projektu podeszli z odwagą, proponując inwestorowi nietuzinkowe rozwiązania. RE: TRIANGLE HOUSE to wyjątkowy budynek, który swoją formą wyróżnia się na tle innych współczesnych domów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.